Artykuł sponsorowany

Jesteś ofiarą mobbingu? Sprawdź, jak możesz się bronić i co mówi prawo pracy

Jesteś ofiarą mobbingu? Sprawdź, jak możesz się bronić i co mówi prawo pracy

Ofiary mobbingu nierzadko decydują się odejść z miejsca pracy, w którym doświadczają upokarzających sytuacji. Tymczasem to właśnie ofiary powinny dochodzić swoich praw, a sprawcy powinni ponosić konsekwencje wynikające z przepisów z zakresu prawa pracy, dzięki czemu zaprzestaną tego typu działań w przyszłości, w stosunku do innych osób. Sprawdź, jak rozpoznać, iż w Twoim miejscu pracy występuje zjawisko mobbingu i jak się przed nim bronić.

Czy to mobbing?

Zjawisko mobbingu w miejscu pracy może występować na wielu płaszczyznach. Przyjęła się teza, iż najczęściej osoby zajmujące kierownicze stanowiska znęcają się nad pracownikami niższego szczebla. Tymczasem okazuje się, że mobbing może dotyczyć tak naprawdę każdej zatrudnionej osoby, niezależnie od zajmowanej pozycji. Mobberem może być bezpośredni przełożony, prezes lub właściciel firmy, współpracownik, a także podwładny znęcający się nad przełożonym. Niezależnie jednak od tego, kto jest inicjatorem tego zjawiska w miejscu pracy, każda ofiara doświadczająca mobbingu może dochodzić swoich praw w oparciu o przepisy z zakresu prawa pracy.

Najbardziej charakterystycznym objawem mobbingu jest stosowanie ostracyzmu społecznego. Wówczas mobber nakłania współpracowników do izolowania konkretnej osoby, spotkania towarzyskie odbywają się bez jej udziału, a wewnętrzne rozmowy milkną, kiedy dany pracownik pojawia się w pobliżu. Mobberzy mogą także wyśmiewać publicznie wybranego pracownika, umniejszać jego zasługi i zlecać do wykonania zadania poniżej jego kompetencji, aby dobitnie podkreślić jego brak wiedzy i doświadczenia. Nierzadko zdarza się także, iż osoba stosująca mobbing utrudnia wybranej osobie wykonywanie pracy. Zazwyczaj polega to na celowym wprowadzaniu w błąd lub udzielaniu szczątkowych informacji, przez co wykonywanie obowiązków staje się wysoce utrudnione lub nawet niemożliwe.

Najbardziej nieprzyjemnym objawem mobbingu są wszelkie próby zastraszania. Mobber w takich sytuacjach zwykle straszy utratą stanowiska, zmusza do brania nadgodzin i wykonywania prac wychodzących poza zakres obowiązków lub też obcina pensję za każdą niesubordynację. Paradoksalnie sprawy tego typu najłatwiej udowodnić w sądzie, ponieważ objawy te są najbardziej widoczne i łatwe do udokumentowania.

Mobbing w pracy, co dalej?

Przede wszystkim warto podkreślić, iż ofiary mobbingu nie są pozostawione same sobie, a tym samym nie muszą się bać, rezygnować z pracy i zmieniać otoczenia. Istnieje wiele instytucji, które pomagają osobom dotkniętym tym zjawiskiem. Warto w takich przypadkach skorzystać także z pomocy adwokata, który specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy, jak np. Adwokat Michał Jacek Cyrański Kancelaria Adwokacka. Podczas takiej porady prawnej można uzyskać wiele przydatnych informacji związanych z udowodnieniem mobbingu i nieprawidłowości panujących w miejscu pracy.

Pomoc kancelarii adwokackiej może okazać się także nieoceniona na etapie dochodzenia odszkodowania od mobbera, który naruszył dobra osobiste pracownika lub dopuścił się dyskryminacji konkretnej osoby czy też grupy osób z uwagi na kolor skóry, wyznanie, płeć lub orientację seksualną. Upokarzanie i poniżanie w miejscu pracy, niezależnie od powodu dyskryminacji, jest bowiem karalne i nie powinno zostać przemilczane przez osoby doznające upokorzenia. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz