Artykuł sponsorowany

Jeśli ekologia, to powrót do naturalnych tkanin takich jak len

Jeśli ekologia, to powrót do naturalnych tkanin takich jak len

Świat syntetycznych materiałów nowej generacji jest innowacyjny i bardzo ciekawy - powstają np. antyalergiczne, samoczyszczące, przeciwbakteryjne tkaniny, które potrafią regulować swoją temperaturę i na których nie osiadają roztocza. Takie produkty okazują się jednak zabójcze dla naszego środowiska. Warto więc powrócić do naturalnych i zdrowych produktów takich jak len.

Dlaczego wybierać odzież i produkty z lnu?

Jedną z najstarszych roślin uprawnych jest len, którego historia sięga neolitu (około 7500 lat p.n.e). Do wytwarzania tkanin pierwsi wykorzystali go starożytni Egipcjanie. Do produkcji materiału nie używa się chemikaliów, a sama uprawa wpływa korzystnie na żyzność gleby. W dobie światowego kryzysu związanego z brakiem wody coraz częściej stosuje się też metodę zraszania, a nie moczenia lnu, która generuje mniejsze jej zużycie. Warto wiedzieć, że każda część rośliny znajduje inne zastosowanie: ze środkowej łodygi powstają tkaniny i papier,  paździerze wykorzystuje się do produkcji płyt i tworzyw, a nasiona wykorzystywane są w produkcji żywności i w przemyśle farmaceutycznym. Lniane ubrania idealnie sprawdzają się latem. Są przewiewne, wygodne, mają działanie antybakteryjne i dają uczucie chłodu. Niezaprzeczalną ich zaletą jest to, że wyglądają jak nowe nawet po wielokrotnym praniu. Te wszystkie zalety znają producenci i firmy takie jak Zielona Dolina Andrzej Kulesza i tworzą z lnu najlepsza w Polsce odzież. Do właściwości lnu zalicza się:

  • dużą odporność na tarcie i rozciąganie,

  • wytrzymałość,

  • działanie antybakteryjne i antyalergiczne (tkanina doskonała dla alergików),

  • len jest przewiewny,

  • ma właściwości antystatyczne (nie przyciąga kurzu),

  • wchłania wilgoć (wysoka higroskopijność) - może wchłonąć wodę do 20% objętości swojej masy i nadal pozostaje suchy w dotyku,

  • biodegradowalność.

  • włókna lnu nie zawierają szkodliwych dla człowieka domieszek, są przyjazne dla środowiska i jest biodegradowalne.

Prawidłowo noszona tkanina zapewnia uczucie chłodu w czasie upałów.

Len świetnie znosi wysokie temperatury, wodę i słońce. Jest łatwy w pielęgnacji. Z biegiem czasu, ilości prania i prasowania, lniana tkanina staje się bardziej miękka i przyjemna w dotyku. Jako że len jest mało sprężysty - nie powraca do swojego poprzedniego kształtu - jest podatny na gniecenie. Rozwiązaniem problemu jest prasowanie tkaniny w wysokiej temperaturze z parą, a nawet wtedy, gdy jest ona jeszcze lekko wilgotna.

Dowiedz się: Jakie są popularne tkaniny naturalne?

Jak prawidłowo prać len?

Len pierzemy ręcznie w temperaturze do 30 stopni Celsjusza. Do prania lnu polecamy delikatne środki piorące, najlepiej szare mydło. Delikatny sposób prania sprawi, że len na dłużej zachowa swoje unikalne właściwości, zaś olej, który przenika i chroni włókna nie zostanie tak łatwo wypłukany. Tkaninę namoczyć, namydlić, pozostawić na 2-4 godziny, po czym wygnieść, wypłukać, starannie rozwiesić - na wieszaku lub na płasko i wygładzić rękami. Staranne rozłożenie tkaniny jak i prasowanie, gdy tkanina jest jeszcze odrobinę wilgotna, ogranicza czas prasowania lub - przy niektórych materiałach - sprawia, że prasowanie staje się całkowicie zbędne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz