Jesienne porządki w ogrodzie – o czym powinieneś pamiętać?

Jesienne porządki w ogrodzie – o czym powinieneś pamiętać?

Rośliny są Twoją pasją? Pamiętaj, że jesienią prace w ogrodzie nie ograniczają się jedynie do zagrabienia liści. O tej porze roku powinniśmy przygotować kwiaty, drzewa, krzewy oraz byliny do nadejścia zimy i pamiętać o obowiązkach, dzięki którym wiosną znów pięknie zakwitną. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jakie obowiązki w ogrodzie czekają na Ciebie jesienią i o czym powinieneś pamiętać.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Zbiór warzyw

We wrześniu i październiku czekają Cię jesienne zbiory warzyw, których okres wegetacji dobiega końca. Na początku jesieni plonowanie kończą pomidory, papryka, ogórki, cukinia oraz fasolka szparagowa. Zaraz po nich do zbioru nadają się rzodkiewki, sałaty i koper.

Przełom września i października to czas na zbiory takich warzyw, jak buraki, seler, marchew, kalafior, brokuł, kapusta pekińska i dynia. Pod koniec miesiąca z grządek schodzą zaś kapusty głowiaste, szpinak i pietruszka.

Pamiętaj, aby zebrane warzywa przechować w bezpiecznym miejscu. W tym celu oczyść piwnicę, zgromadź suchy piasek do przesypywania korzeni, przygotuj miejsce na kopiec oraz uporządkuj skrzynie i pojemniki do przechowywania zbiorów.

Porządki w warzywniku

Po zakończeniu zbiorów na grządkach z pewnością zostanie wiele resztek roślinnych i chwastów. Pamiętaj, że nie możesz ich pozostawić na zimę, gdyż będą doskonałym siedliskiem dla wielu chorób i szkodników. Grządki powinieneś dokładnie oczyścić, a cały zgromadzony materiał przewieźć na kompost. W glebie pozostaw jedynie korzenie roślin z rodziny bobowatych, które wzbogacą podłoże w azot.

Oczyszczone grządki możesz zasilić kompostem, który należy przekopać z wierzchnią warstwą gleby. Kiedy nadejdzie wiosna będzie on świetnym źródłem substancji odżywczych dla uprawianych warzyw. W razie potrzeby zastosuj nawozy mineralne.

Sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną

Rośliny cebulowe, które kwitną wiosną i zimują w gruncie (tulipany, hiacynty, narcyzy, krokusy), możesz posadzić we wrześniu i w październiku. Warto to zrobić jeszcze przed nadejściem mrozów, gdyż cebule muszą mieć czas na zakorzenienie się przed nadejściem zimy.

Pamiętaj, aby po pierwszych przymrozkach, cebulki jesiennych kwiatów przykryć 2-4 cm warstwą kory albo torfu, suchymi liśćmi, słomą lub gałęziami świerkowymi.

W ramach porządków w ogrodzie możesz również sadzić i przesadzać niektóre drzewa i krzewy iglaste. Weź pod uwagę, że na glebach ciężkich ukorzenianie może być trudniejsze – wówczas sadzenie najlepiej przełożyć na wiosnę.

Zabezpieczenie roślin przed mrozem

W listopadzie należy zabezpieczyć byliny przed mrozem. Możesz to zrobić poprzez ściółkowanie gleby korą, liśćmi albo obornikiem. Ściółkowanie zapobiegnie wahaniom temperatury w glebie i pozytywnie wpłynie na utrzymanie jej wilgotności.

Podlane i przycięte rośliny okryj gałązkami sosnowymi lub świerkowymi. Pamiętaj również o okryciu nasady traw.

Hortensje, róże, powojniki, budleje i młode egzemplarze klonów palmowych warto ochronić przez kopczykowanie, czyli obsypywanie nasady ziemią lub liśćmi do wysokości od 20 do 40 cm. Wówczas, nawet jeśli ostra zima przemrozi pędy, wiosną gałęzie odbiją z dolnej, okrytej części rośliny.

Dalie, begonie, mieczyki, złocienie i inne byliny niezimujące w gruncie należy wykopać i usunąć z nich części nadziemne, a kłącza, bulwy i cebule lekko przesuszyć, oczyścić i umieścić na zimę w przewiewnym chłodnym pomieszczeniu. Cebulę przechowuj w skrzynkach wypełnionych torfem ułożone w taki sposób, by się ze sobą nie stykały.

Porządki w ogrodzie

Jesień to również czas, w którym musisz uprzątnąć z rabat rośliny sezonowe oraz przekwitłe kwiatostany bylin i krzewów. Twojej interwencji będą wymagały również spadające z drzew liście. Jeśli pochodzą one ze zdrowych drzew, możesz wykorzystać je jako kompost lub pozostawić na rabatach jako dodatkową ochronę roślin cebulowych przed chłodem. Pamiętaj jednak, aby nie zostawiać ich na trawniku, gdyż trawa łatwo pod nimi gnije.

Przy sprzyjającej pogodzie warto zdecydować się na skoszenie trawy. Pozostawiona na zimę bez koszenia będzie bowiem bardziej podatna na choroby grzybowe.

Jeśli zdarzą się w tym czasie opady śniegu, pamiętaj o odśnieżeniu chodników i ścieżek. Gdy opad będzie bardzo duży, warto zrzucić jego nadmiar z gałęzi, żeby nie połamały się pod jego ciężarem.

Pod koniec listopada przejrzyj i zabezpiecz narzędzia ogrodnicze. Przed ich schowaniem sprawdź, czy nie wymagają naprawy lub konserwacji, zabezpiecz metalowe części przed korozją i wymień uszkodzone elementy na nowe.

Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (7)
4.1
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także