Artykuł sponsorowany

Jednolity Plik Kontrolny – co to jest, do czego służy i kogo dotyczy?

Jednolity Plik Kontrolny – co to jest, do czego służy i kogo dotyczy?

Wyłudzenia podatku VAT przez firmy to poważny problem, z którym mierzą sie każdego dnia organy podatkowe w Polsce oraz na całym świecie. W celu usprawnienia wymiany informacji pomiędzy przedsiębiorstwem a fiskusem wprowadzone zostały elektroniczne zestawienia w postaci Jednolitych Plików Kontrolnych (w skrócie: JPK). Co to jest JPK, do jakich celów służy oraz których podmiotów gospodarczych dotyczy obowiązek ich przygotowania? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Po raz pierwszy kwestia Jednolitych Plików Kontrolnych zostaje doprecyzowana w Ustawie z dn. 10 września 2015 roku i początkowo, od 2016 roku dotyczyła ona wyłącznie dużych przedsiębiorstw. Od 1 stycznia 2017 roku prowadzenie JPK jest zadaniem księgowości wszystkich średnich i małych firm, zaś od 2018 roku również mikroprzedsiębiorców.

JPK – co to jest?

Jednolity Plik Kontrolny jest plikiem elektronicznym w zestandaryzowanym formacie HML, opracowanym przez Ministerstwo Finansów i regularnie wysyłanym przez księgowość firmy bezpośrednio do organów skarbowych. Informacje zawarte w Jednolitych Plikach Kontrolnych dotyczą zarówno ewidencji VAT (JPK_VAT), jak i ksiąg rachunkowych (JPK_KR), wyciągów z banku (JPK_WB), ksiąg przychodów i rozchodów (JPK_KPIR), a także stanów magazynowych firmy (JPK_MAG).

Plik dotyczący ewidencji VAT należy wysyłać najpóźniej do 25.dnia danego miesiąca i jest to obowiązek każdego przedsiębiorcy. W większości nowoczesnych firm przygotowaniem dokumentu w formie elektronicznej zajmują się wyłącznie doświadczone księgowe z zewnętrznych biur, takich jak: Biuro Rachunkowe Fiscal, specjalizujące się w opracowywaniu plików JPK.

Do czego służą pliki JPK?

Tworzenie ujednoliconych dokumentów na potrzeby organów skarbowych ułatwia przeprowadzenie zautomatyzowanej kontroli finansów przedsiębiorstw oraz szybką weryfikację poprawności i zgodności różnych danych. Elektroniczna weryfikacja pomaga zaoszczędzić wiele czasu zarówno właścicieli firm, księgowości, jak i fiskusa. Długotrwałe, stacjonarne kontrole z urzędów odchodzą zatem w niepamięć, a ich miejsce zajmują elektroniczne audyty, które niemal od razu wysyłają informację o wszelkich nieprawidłowościach w rozliczeniach podatnika.

Narzędzie, takie jak Jednolity Plik Kontrolny, służy walce z przestępczością podatkową, JPK skutecznie ogranicza ilość przypadków wyłudzeń VAT, które stanowią olbrzymi problem i każdego roku narażają Skarb Państwa na wielomilionowe straty. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz