Artykuł sponsorowany

Jazda pod wpływem alkoholu – wykroczenie, czy przestępstwo?

Jazda pod wpływem alkoholu – wykroczenie, czy przestępstwo?

Każdego roku w całej Polsce dochodzi do tysięcy zdarzeń drogowych, w tym wypadków, które niestety często kończą się tragicznie dla uczestników ruchu. Nie tylko nadmierna prędkość i brawura, są największym problem w naszym kraju. Nadal nie maleją statystyki dotyczące zatrzymań kierowców, którzy prowadzili pojazd mechaniczny pod wpływem alkoholu. W niektórych sytuacjach czyn ten jest kwalifikowany do wykroczenia, w innych jest zaś uważany za poważne przestępstwo.

Wykroczenie a przestępstwo – różnice prawne

Według prawa dzisiaj za jazdę pod wpływem alkoholu, czyn ten może zostać zakwalifikowany do wykroczenia lub też przestępstwa. Uszczegóławiając, z wykroczeniem mamy do czynienia wtedy, kiedy dana osoba jest bezpośrednio po użyciu alkoholu, co nie jest równoznaczne z jego znaczącym stężeniem we krwi. Zatrzymanie może zostać zatem przeprowadzone przez służby mundurowe, np. po zgłoszeniu świadków, którzy widzieli akt spożycia alkoholu i przejęcie kierownicy przez daną osobę. Jeśli chodzi zaś o przestępstwo, należy wiedzieć, że jest nim jazda w stanie nietrzeźwości. To rozróżnienie jest bardzo ważne, ponieważ znacznie wpływa na rodzaj, a także wysokość kary.

Stan po użyciu alkoholu a stan nietrzeźwości – wymiar kar

Ze stanem po użyciu alkoholu mamy do czynienia, gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila, lub też, jeśli w 1 dm3 wydychanego powietrza, jego stężenie wykaże od 0,1 mg do 0,25 mg. W przypadku nietrzeźwości kontrolowany kierowca będzie posiadał we krwi zawartość alkoholu przekraczające 0,5 promila, lub 0,25 mg w wydychanym powietrzu.

W przypadku jazdy w stanie po użyciu alkoholu zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, karą może być grzywna od 50 do 5000 złotych, lub też areszt nawet do 30 dni. Warto przy tym wiedzieć, że sąd w takich sytuacjach zmuszony jest orzec również w stosunku do kierowcy, obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów. Okres ten nie może być zaś krótszy, niż 3 lata.

Jazda w stanie nietrzeźwości, jest jak wcześniej wspomniano uważana za przestępstwo stypizowane, o czym świadczy art. 178a§1 Kodeksy Karnego. W takich sytuacjach wymiarem kary jest grzywna, ograniczenie wolność, lub nawet jej pozbawienie na okres do dwóch lat. Mowa oczywiście o przestępstwie prowadzenia pojazdu, bez czynów takich, jak: spowodowanie katastrofy w komunikacji (art. 173 k.k.); sprowadzenia niebezpieczeństwa tej katastrofy (art. 174 k.k.); spowodowanie wypadku, którego następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć osoby (art. 177 k.k.). W takich przypadkach wymiar kary jest orzekany po wnikliwym procesie sądowym.

Warto wiedzieć! W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, po wcześniej prawomocnym skazaniu, za ten sam rodzaj przestępstwa, grozi za jego popełnienie kara więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat.

Warunkowe umorzenie postępowania

Warunkowe umorzenie postępowania osoby zatrzymanej pod wpływem alkoholu, prawnie nigdy nie następuje z inicjatywy organów ścigania. Rozwiązanie to najczęściej stosowane, jest wtedy, kiedy sprawca przestępstwa, współpracuje z wyspecjalizowanym adwokatem, który przedstawi szereg okoliczności łagodzących. Istotne jest przy tym jednak to, że warunkowe umorzenie postępowania, jest możliwe tylko w przypadku osób wcześniej niekaranych za przestępstwo umyślne, a może je dokonać zarówno organ ścigania, jak i sąd, który nie ma obowiązku przyjmować w tego typu sprawach stanowiska prokuratury. Korzyść, jaką osiąga sprawca przestępstwa jest zaś bardzo duża – nie jest on bowiem osobą karaną, a stosuje się wobec niego tak zwany okres próby. Warto zatem w przypadku takich problemów prawnych, korzystać z pomocy doświadczonych adwokatów, którzy podejmują się także obrony klientów podczas złożonych procesów, związanych z naruszeniem art. 173, 174, 177 k.k. (wyżej wspomniane).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz