Materiał Partnera

Jazda na skuterze. Jakich uprawnień wymaga?

Jazda na skuterze. Jakich uprawnień wymaga?

Skutery cieszą się popularnością z uwagi na liczne zalety, które posiadają.  Są lekkie i mają małe rozmiary, dzięki czemu można sprawnie omijać na nich korki na drogach. Znalezienie dla nich miejsca parkingowego również jest łatwiejsze, niż w przypadku samochodu. Jednak aby móc jeździć na skuterze zgodnie z prawem, trzeba spełnić konkretne wymogi. Dowiedz się więcej, by móc zgodnie z przepisami poruszać się tym pojazdem.

Jazda skuterem bez prawa jazdy?

13 stycznia 2013 roku powstał przepis mówiący o tym, że aby prowadzić skuter, trzeba posiadać prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Jednak nie zawsze tak było. Przed tą datą musiał być spełniony jeden z dwóch warunków: skończone 18 lat lub karta motorowerowa. A zatem, przywilej przysługujący osobom urodzonym przed 13 stycznia 1995 roku nie został im odebrany – te osoby nadal mogą jeździć bez prawa jazdy na skuter. Należy jednak podkreślić, że dotyczy to jedynie skuterów zaliczanych do motorowerów. Nie musisz wyrabiać prawa jazdy również jeśli przed wejściem przepisu w życie miałeś wyrobioną kartę motorowerową.

Prawo jazdy na skuter – jaka kategoria?

Kategoria prawa jazdy uprawniającego do jazdy skuterem zależy od rodzaju pojazdu. Maszyny zaliczane do motorowerów wymagają prawa jazdy kategorii AM lub B.  Motocykle 125 to maszyny o większej pojemności silnika mogące osiągać większą prędkość. Do ich prowadzenia konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii A1 lub A2, a także B, o ile posiadacz ma je przynajmniej 3 lata. Kolejną grupą skuterów są motocykle na A2. Ich nazwa wskazuje, jakie prawo jazdy jest konieczne do prowadzenia ich. Poza tym, zarówno w przypadku tych motocykli, jak i wszystkich pozostałych, które nie zostały wymienione wcześniej, można posiadać prawo jazdy kategorii A. W odpowiedni skuter można zaopatrzyć się w jednym ze sklepów oferujących tego typu pojazdy, np. w firmie MOTO-ROSI.

Prawo jazdy kategorii AM – wymagania

 Jeśli urodziłeś się po 13 stycznia 1995 roku i nie masz karty motorowerowej, aby jeździć na skuterze zaliczanym do grupy motorowerów po drogach publicznych musisz posiadać prawo jazdy kategorii AM. Jednym z wymagań do wyrobienia go jest wiek – minimum 14 lat. Jeśli zdobędziesz odpowiednie orzeczenie lekarskie oraz zgodę opiekuna (w przypadku, gdy jesteś osobą niepełnoletnią), możesz rozpocząć kurs jazdy. Potem przystąpisz do egzaminu i jeśli uzyskasz wynik pozytywny, możesz już bez przeszkód cieszyć się korzystaniem ze skutera. Pamiętaj jednak o bezpiecznej jeździe i przestrzeganiu przepisów!

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz