Artykuł sponsorowany

Jakimi rurami może być transportowana woda pitna?

Jakimi rurami może być transportowana woda pitna?

Jeszcze jakiś czas temu wszelkie instalacje wody i kanalizacji kojarzyły nam się przede wszystkim ze stalą. W nowoczesnym budownictwie odchodzi się obecnie na rzecz rur z miedzi lub tworzyw sztucznych. W naszym artykule przyjrzymy się tematowi bliżej, opowiadając o przewadze rur polietylenowych do wody i kanalizacji ciśnieniowej nad rurami ze stali ocynkowanej.

Instalacje wodne ze stali i z miedzi 

Do niedawna materiałem podstawowym, z którego wykonywało się wszystkie instalacje wodne, była stal ocynkowana. Obecnie instalacje stalowe wykonuje się głównie tam, gdzie rury są narażone na duże obciążenia mechaniczne. Ze względu na chropowatą powierzchnię rur, w perspektywie czasu w wodnych instalacjach ze stali odkładają się osady, zwężając przekroje rur. Od instalacji stalowych coraz częściej odchodzi się na rzecz instalacji z rur miedzianych oraz rur z tworzyw sztucznych. Te drugie są tańsze, lżejsze, prostsze w montażu, dlatego wyraźnie rośnie ich popularność. Przekonujemy się do produktów z tej kategorii, które mają szereg opinii, certyfikatów i atestów potwierdzających możliwość do stosowania w budowie instalacji wodociągowych wystawionych przez odpowiednie jednostki.

Rury polietylenowe do wody i kanalizacji ciśnieniowej 

Tworzywo sztuczne do wykonywania instalacji rurociągowych (i nie tylko) to dziś przede wszystkim polietylen o wysokiej gęstości nazywany polietylenem HDPE lub PEHD (gdzie HD to skrót od angielskiego high density, PE – od PolyEthylene). Polietylen jest odporny na wiele związków chemicznych, pod których wpływem tradycyjne materiały ulegają degradacji. Rury z polietylenu HDPE charakteryzuje niski współczynnik chropowatości oraz większa odporność na ścieranie w porównaniu do rur ze stali, a także żywic poliestrowych, PVC, czy kamionki. Jak mówią nam przedstawiciele firmy Zinplast z Wolbromia, rury polietylenowe w systemie ciśnieniowym, mogą służyć bezpośrednio  do przesyłania wody przeznaczonej do spożycia pod warunkiem, że mają odpowiednie atesty. W Polsce to Atesty Higieniczne wydawane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Zakład Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska.

Inne zastosowania rur z polietylenu 

Omawiane rury wodociągowe mogą także służyć do przesyłania wody przed uzdatnieniem, wody do innych celów, a ich inne zastosowanie to kanalizacja ciśnieniowa (deszczowa, sanitarna) oraz podciśnieniowe systemy kanalizacyjne. Ciekawostką jest fakt, że rury polietylenowe mogą być również wykorzystywane do hydrotransportu materiałów sypkich, jak piasek, ziemia, kamień, czy popiół.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz