Artykuł sponsorowany

Jakimi materiałami obudować kominek?

Jakimi materiałami obudować kominek?

Kominek ze względu na swoją funkcję, wygląd i rozmiary w wielu salonach pełni funkcję punktu centralnego – to wokół niego budujemy całą aranżację wnętrza. Oczywiście, całość aranżu powinna odpowiadać naszemu poczuciu estetyki, dlatego zanim zabierzemy się do stawiania kominka, powinniśmy zastanowić się, jakich materiałów w tym celu użyjemy. To one zadecydują o tym, jak cała konstrukcja będzie się prezentować.

Kamień naturalny

Wapień, marmur, granit, piaskowiec… Te i inne kamienie naturalne to materiał bardzo chętnie wykorzystywany do wykonywania obudów kominków. Choć na pierwszy rzut oka pod względem właściwości wszystkie są do siebie bardzo podobne, to w rzeczywiści różnią się między sobą znacząco.

- Weźmy za przykład twardość – mówi przedstawiciel firmy TanieKominy.pl - Granit jest pod tym względem bezkonkurencyjny, co skutkuje tym, że jest bardzo odporny na uszkodzenia i zarysowania, z drugiej jednak strony jego obróbka jest trudna, wymagająca i kosztowna. Na przeciwnej szali mamy z kolei wapienie, których struktura jest dość miękka – co prawda z tego powodu są zazwyczaj tańsze od granitu, ale również bardziej podatne na zniszczenie.

Jak zatem widać, planując obudowę z kamienia powinniśmy uwzględnić nie tylko naszego poczucie estetyki, ale równie cechy charakterystyczne wybranego materiału, a także jego potrzeby (np. konieczność impregnowania, trudność czyszczenia etc.). Unikniemy w ten sposób wielu późniejszych problemów z utrzymaniem obudowy w prawidłowym stanie. 

Cegła

Używana jest zazwyczaj jako materiał konstrukcyjny kominka, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byśmy użyli jej również do wykonania obudowy. Takie rozwiązanie spisze się idealnie przede wszystkim we wnętrzach utrzymanych w klasycznym, dworkowym czy rustykalnym stylu. Do wykonania obudowy możemy użyć zarówno cegieł ceramicznych, jak i klinkierowych – pamiętajmy tylko, że te pierwsze mają porowatą strukturę i bardzo skutecznie pochłaniają wszelkie zabrudzenia. Jeśli chcemy utrzymać je w dobrym stanie, konieczne będzie ich zaimpregnowanie.

Beton

Nie chodzi tu wcale o beton konstrukcyjny, używany do wykonywania fundamentów czy stropów. Odpowiednia mieszanka betonowa pozwala uzyskać tak zwany beton architektoniczny, który charakteryzuje się dużo gładszą, jednorodną strukturą i który można zabarwiać na różne kolory. Jest to obecnie bardzo popularne rozwiązanie, pasujące przede wszystkim do wnętrz utrzymanych w duchu nowoczesnego minimalizmu.

Kafle

Jeśli chcemy upodobnić nasz kominek do pieca kaflowego, kafle ceramiczne wytwarzane na wzór kafli gotyckich czy holenderskich są rozwiązaniem w sam raz dla nas. Ich niezaprzeczalnym atutem jest wysoka estetyka – wiele z nich jest ręcznie malowanych. Ponadto manufaktury mogą podjąć się wykonania kafli na indywidualne zamówienie, dzięki czemu nasz kominek stanie się konstrukcją nie do podrobienia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz