Artykuł sponsorowany

Jakim badaniom podlegają zwierzęta zanim przyjadą do rzeźni?

Jakim badaniom podlegają zwierzęta zanim przyjadą do rzeźni?

Ubój zwierząt rzeźnych musi być przeprowadzany z zachowaniem szczególnej higieny, ale również z uwzględnieniem warunków sanitarnych uregulowanych prawnie. Ogromną rolę do otrzymania wysokiej jakości wyrobów mięsnych odgrywa również przeprowadzenie niezbędnych badań wymaganych przed przyjazdem zwierząt do rzeźni. Jakim badaniom podlegają zwierzęta rzeźne i gdzie kupować dobrej jakości mięso? Podpowiadamy.

Warunki weterynaryjne wymagane przed ubojem

Przed rozładowaniem zwierząt w rzeźni należy przekazać jej pracownikom świadectwo zdrowia zwierząt, które zadecyduje o tym, czy zostały spełnione wszelkie warunki weterynaryjno-sanitarne konieczne do prawidłowego uboju. Zwierzęta rzeźne oprócz posiadania niezbędnych dokumentów zawierających informację o ich zdrowiu, poddawane są również badaniu przed wyładunkiem, w trakcie pobytu w magazynie, jak i bezpośrednio przed wysłaniem do uboju. - mówi przedstawiciel rzeźni Bożena Kebej Ubój, zajmującej się ubojem i sprzedażą mięsa. - Lekarz weterynarii w ciągu 24 godzin po przybyciu do ubojni sprawdza, czy zwierzęta nie wykazują żadnych objawów chorób zakaźnych i innych symptomów wskazujących na inne schorzenia, a także może zlecić wykonanie badań laboratoryjnych mających na celu wykrycie substancji farmakologicznych, które mogłyby wpłynąć na jakość otrzymanego mięsa.


Niezbędnym warunkiem do przeprowadzenia prawidłowego uboju jest również sprawdzenie, czy zwierzęta rzeźne nie są zmęczone lub nadmierne pobudzone. W sytuacji wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości muszą one odpoczywać przez 24 godziny, chyba że lekarz weterynarii zadecyduje inaczej. Po dokonaniu uboju przeprowadzane są także badania poubojowe, które opierają się m.in. o sprawdzenie wszystkich części ciała zwierzęcia wraz z jego krwią, w celu określenia, czy mięso jest zdatne do spożycia.

Gdzie kupować dobrej jakości mięso?

Zakup mięsa dobrej jakości zwłaszcza do miejsc takich jak restauracje czy sklepy spożywcze musi brać pod uwagę szereg czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, skąd pochodzi konkretne mięso, zwłaszcza ma to znaczenie w odniesieniu do wymagających rodzajów mięsa, takich jak wołowina lub cielęcina. Dobrym rozwiązaniem okazuje się bezpośredni zakup mięsa z ubojni zwierząt, w której każdy etap, rozpoczynający się od zakupu poprzez odpowiednie warunki przechowywania bydła, aż do uboju jest odpowiednio przygotowywany. Decydując się na zakup mięsa z rzeźni, warto również wybierać miejsca, które działają zgodnie z systemem HACCP polegającym na stałym monitorowaniu i nadzorze produkcji, co gwarantuje otrzymanie prawidłowo przebadanych produktów mięsnych, wyróżniających się jednocześnie wysoką jakością.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz