Materiał Partnera

Jakiej stali zbrojeniowej używa się na placach budowy?

Jakiej stali zbrojeniowej używa się na placach budowy?

W dzisiejszych czasach wykorzystuje się rozmaite materiały budowlane. Jednym z nieodłącznych elementów na każdej budowie domu jest stal zbrojeniowa. Wraz z betonem służy ona najczęściej jako materiał do tworzenia konstrukcji obiektu budowlanego. Jednak nie każda stal ma takie same właściwości, dlatego, zanim kupimy ten materiał, warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się pręty i inne stalowe wyroby.

Jakie są klasy i gatunki stali zbrojeniowej?

Na placach budowy do tworzenia elementów konstrukcyjnych najczęściej używa się prętów gładkich lub żebrowanych. Ich producenci wytwarzają je zwykle ze stali A-0, A-I, A-II lub A-III. Do najbardziej popularnych gatunków wspomnianych stali zalicza się St0S, St3S, 18G2 i 34GS. Samodzielny wybór klasy i gatunków stali zbrojeniowej jest bardzo trudny do wyboru, dlatego wszelkie prace tego typu zawsze należy konsultować z konstruktorem. Dotyczy to także zmiany klasy i gatunku stali, np. gdy chcemy nieco zaoszczędzić na tym materiale. Konsultacja jest ważna, ponieważ pręty stalowe odpowiedzialne są za wytrzymałość konstrukcji.

Stal A-0 ma najmniejszą wytrzymałość. Stosuje się ją przede wszystkim tam, gdzie nie ma konieczności wykorzystywania stali o wyższych klasach, a większą wagę przywiązuje się do łatwego kształtowania i wyginania elementów stalowych. Stal zbrojeniowa klasy A-0 cechuje się niewielką twardością, dzięki czemu pręty z niej wykonane można swobodne wyginać. W przypadku budowania części, których znaczenie konstrukcyjne jest większe, stosuje się stal A-II, a nawet A-III. Te klasy stali charakteryzują się znacznie większą wytrzymałością od klasy A-0, a ich cena jest niewiele wyższa. Należy mieć także na uwadze to, że pręty z takiej stali są znacznie trudniejsze w obróbce.

Jakie pręty zbrojeniowe kupić?

Przed rozpoczęciem prac budowlanych, warto zastanowić się, w jakiej postaci zakupić pręty zbrojeniowe. Większość tabelek na rysunkach konstrukcyjnych podaje zestawienia stali w przeliczeniu na kilogramy lub tony. Aby dokładnie określić ilość potrzebnej na budowie stali, trzeba zsumować ze sobą odpowiednie rubryki z poszczególnych rysunków. Należy przy tym pogrupować je na pręty o różnej średnicy, a także na gładkie i żebrowane. Nie należy zapomnieć również o klasyfikowaniu ich gatunków i klasy stali. Ponadto oddzielnego określenia wymagają strzemiona, wraz z uwzględnieniem ich ilości i podaniem średnicy i dokładnych wymiarów.

Możliwy jest także zakup prętów i elementów stalowych odpowiednio dostosowanych do potrzeb budowy. Takie usługi oferuje m.in. firma Centro-Metal. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, musimy liczyć się z wyższymi kosztami. Nie zawsze to jest opłacalne, szczególnie w przypadku niewielkiego zakresu prac zbrojeniowych. Stalowe pręty, których średnica wynosi 6-42 mm mogą być wyginane przez nas. Z kolei do obróbki grubszych prętów warto zastosować specjalistyczne urządzenia lub zamówić gotowe produkty. Zakup gotowego zbrojenia jest opłacalny, szczególnie jeśli prace dotyczą zbrojenia siatkowego, ponieważ czas trwania takich robót zostanie zdecydowanie skrócony.

Opracowanie:
Żary, Wapienna 3
tel. 68 479 45 55
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz