Artykuł sponsorowany

Jakie znaczenie w transporcie międzynarodowym ma list przewozowy?

Jakie znaczenie w transporcie międzynarodowym ma list przewozowy?

Transport towarów za granicę z pomocą firmy przewozowej wymaga nie tylko odpowiedniego ich zabezpieczenia, ale również wypełnienia szeregu formalności. Wśród skompletowanych dokumentów, jeden z ważniejszych stanowi list przewozowy – w skrócie CMR. To na jego podstawie realizowana jest usługa, a w treści zawiera między innymi wyszczególnione obowiązki nadawcy odraz przewoźnika.

Czym jest międzynarodowy list przewozowy?

Tego rodzaju dokument to potwierdzenie zawarcia umowy przewozowej towaru z firmą spedycyjną. Jego zgubienie lub nieprawidłowości w treści nie powodują utraty ważności listu oraz mocy prawnej, dlatego przewóz musi i tak zostać zrealizowany. Za wystawienie go w trzech egzemplarzach odpowiedzialny jest zlecający transport, czyli nadawca ładunku. Jeden przekazywany jest odbiorcy towaru, drugi spedytorowi, trzeci zaś pozostaje u wystawiającego. Wszystkie muszą być podpisane i ostemplowane zarówno przez nadawcę, jak i przewoźnika, a mogą być sporządzone w wersji papierowej bądź elektronicznej. List do transportu międzynarodowego wypełnia się w język kraju, w którym towar zostaje nadany, a za wszelkie dodatkowe koszty, wynikające z błędów lub niejasności w jego treści odpowiada zleceniodawca.

Co znajduje się w treści dokumentu?

Należy zaznaczyć, że nie ma jednego, regulowanego prawnie wzoru listu przewozowego. Niemniej jednak konwencja CMR wskazuje na to, jakie zapisy powinny się w nim znaleźć. To oczywiście dane nadawcy, przewoźnika oraz odbiorcy. Konieczne jest również umieszczenie informacji o przewożonym ładunku, czyli rodzaj, sposób konfekcjonowania, ilość, numery serii bądź partii, wagę. W liście muszą znaleźć się także: data wraz z miejscem przyjęcia, a także dostarczenia ładunku. Należy jasno wskazać wszelkie koszty związane z przewozem, wskazówki do formalności celnych. Nie może zabraknąć daty i miejsca wystawienia listu przewozowego, jak również oświadczenia o tym, że realizacja usługi spedycyjnej podlega konwencji CMR.

Jakie funkcje pełni list w transporcie?

Choć wystawienie dokumentu nie jest obowiązkowe, to jednak znacznie ułatwia prawidłowe dopełnienie wszelkich procedur. Stąd też jego sporządzenie jest tak samo ważne jak wybór rzetelnego przewoźnika, na przykład firmy spedycyjnej Majo Trans, której siedziba znajduje się w Janowie Podlaskim. Można bowiem wyróżnić cztery podstawowe funkcje listu podczas transportu:

  • legitymacyjna – pozwala na zmianę zapisów umowy przewozu i ewentualne dochodzenie roszczeń wobec przewoźnika;
  • instrukcyjna – ze względu na wspomniane już wcześniej, zawarte w treści wskazówki, dotyczące odprawy celnej oraz inne formalności;
  • informacyjna – wszystkie informacje dotyczące treści podpisanej umowy;
  • dowodowa – list potwierdza zawarcie umowy przewozu, przyjęcie towarów przez przewoźnika i wskazuje na ich stan.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz