Artykuł sponsorowany

Jakie znaczenie w rolnictwie mają nasiona poplonowe?

Jakie znaczenie w rolnictwie mają nasiona poplonowe?

Zachowanie dobrych właściwości gleby uprawnej jest istotne dla otrzymywania urodzajnych plonów. Na jej dobrą kondycję składa się szereg czynności, a jednym z nich jest siew roślin poplonowych. W niektórych przypadkach jest to obowiązek regulowany przepisami prawa. Wśród nasion takich gatunków istnieje kilka rodzajów, które różnią się między sobą przede wszystkim terminem wysiewu.

Czym jest poplon?

Tym mianem określa się rośliny uprawiane pomiędzy dwoma głównymi plonami na roli. Stąd też często można spotkać się z nazwą międzyplon. Przeznacza się je z reguły na kiszonkę, siano, zielonkę lub po prostu zielony nawóz, który powstaje po ich mulczowaniu. Wśród nasion poplonowych można wyróżnić ich trzy rodzaje:

  • ozime — siane na jesień, a plony zbierane wiosną. Bardzo często są wykorzystywane jako pasza dla zwierząt;
  • ścierniskowe — rośliny z nich także stanowią paszę, ale również wspomniany zielony nawóz. Takie nasiona są siane latem — w drugiej połowie, a zbierane jeszcze jesienią;
  • wsiewki międzyplonowe — je z kolei zasiewa się razem z plonem głównym bądź w czasie jego wegetacji. Rośliny z nich wyrastają od wiosny do jesieni.

Dlaczego poplon jest ważny?

Pozostawienie niezasianej żadnymi roślinami gleby oznacza wystawienie jej na działanie promieni słonecznych, przesuszenie, a tym samym degradację. Przede wszystkim właśnie takiemu zjawisku zapobiega międzyplon. Ich uprawa bowiem wzbogaca podłoże w cenne substancje organiczne. Na przykład można tu wskazać na fakt, że wiążą, pobierają, ale jednocześnie zatrzymują również azot wraz z innymi składnikami pokarmowymi. Taka ochrona gleby przed bezpośrednim i niekorzystnym wpływem zjawisk atmosferycznych ma znaczenie dla odbudowy warstwy gruzełkowatej, a także ograniczenia erozji wodnej. Zasiewanie nasion poplonowych, które są dostępne między innymi w ofercie firmy Rolnas, w celach nawozowych ma znaczenie dla polepszenia bilansu wodnego gruntu. Ponadto system korzeniowy takich roślin przyczynia się do zwalczania patogenów oraz szybszego rozkładu pozostałości pożniwnych.

Warto również wspomnieć, że sianie międzyplonów jest uregulowane prawnie i stanowi obowiązek dla wszystkich rolników, którzy dysponują polem o powierzchni powyżej 15 hektarów. W takim przypadku poplony ścierniskowe muszą zostać wysiane w terminie 1 lipca - 20 sierpnia i zebrane nie wcześniej niż w drugiej połowie października. Natomiast siew odmian ozimych powinien odbyć się od 1 lipca do 1 października, a jego zbiór następuje dopiero po 15 lutego. Brak wywiązania się z tych przepisów jest zagrożony między innymi nałożeniem na rolnika kary finansowej.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Powstańców Warszawy 6f
tel. 52 376 98 10
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz