Materiał Partnera

Jakie znaczenie ma recykling tworzyw sztucznych?

Jakie znaczenie ma recykling tworzyw sztucznych?

Informacje dotyczące zanieczyszczenia plastikiem nie są optymistyczne. Niestety, jako ludzkość w pewnym sensie straciliśmy nad nim kontrolę. Można założyć, że obecnie każdy człowiek składa się w pewnym stopniu z plastiku, a to za sprawą miliardów ton mikrocząstek krążących w naszym ekosystemie. Wielkie zmiany rozpoczynają się jednak od małych kroków, które każdy z nas powinien w codziennym życiu uwzględniać.

Jak tworzywa sztuczne wpływają na ekosystem?

Oczywiście omawiając ten problem, nie należy ograniczać się jedynie do plastikowych butelek. Tworzywa sztuczne są bowiem liczną grupą, zawierającą m.in. materiały polipropylenowe, poliwęglanowe, opakowania PET czy nakrętki. Wszystkie z nich na poziomie cząsteczkowym są tworzone przez polimery. Te z kolei występują naturalnie w przyrodzie i wchodzą na przykład w skład DNA. Jak wiemy z badań archeologów - DNA to cząstka niezwykle trwała, podobnie jak tworzywa z syntetycznych polimerów. Plastik rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat, zatem żadne z wyprodukowanych przez człowieka butelek nie uległy jeszcze rozpadowi. Dlatego tak istotny jest recykling i oddawanie tworzyw sztucznych do skupu surowców wtórnych.  Nieodzyskane materiały z plastiku trafiają do wód, gdzie są spożywane przez zwierzęta wodne i ptaki. Substancje dodawane do produkcji takich tworzyw (np. Bisfenol A) mogą wpływać na ludzki układ hormonalny i działać kancerogenne. Aktualnie 8/10 dzieci i dorosłych ma wykrywalną ilość ftalanów dodawanych do plastiku w swoich organizmach. 

Co możemy zrobić, aby chronić środowisko od wpływu tworzyw sztucznych?

Zmiany warto wprowadzać już na poziomie domostwa. Wiele wspólnot mieszkaniowych już wprowadza obowiązkową segregację śmieci, a niedługo stanie się to wymogiem narzuconym przez prawo. Całkowita rezygnacja ze sztucznych opakowań jest praktycznie niemożliwa, dlatego tak ważne jest, aby wykorzystywać je ponownie. Niektóre firmy skupujące tworzywa sztuczne, takie jak Skup surowców wtórnych Lidia Lewandowska oferują nawet odbiór materiałów, co znacznie ułatwia ten proces.  

Na poziomie domostwa lub biura warto wprowadzać drobne nawyki ograniczające zużycie tworzyw sztucznych. Wielokrotne wykorzystywanie torebki foliowej, stosowanie ekologicznych sztućców jednorazowych, słomek, szczoteczek do zębów czy nawet zwracanie uwagi, z czego wykonane są opakowania od kosmetyków - to czynności znacznie sprzyjające środowisku w dłuższej perspektywie.

Opracowanie:
Kielce, Chęcińska 36
tel. 606 460 820
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz