Materiał Partnera

Jakie znaczenie ma recykling dla gospodarki?

Jakie znaczenie ma recykling dla gospodarki?

Skupy złomu i inne placówki zajmujące się wyłącznie recyklingiem systematycznie zyskują na znaczeniu. Obecność surowców odnawialnych w przemyśle nie jest szeroka – chociaż trwają prace nad tworzeniem samodzielnie rozkładających się opakowań, stanowią one nadal pieśń przyszłości. Firmy działające w branży recyklingowej oddają środowisku – a więc każdemu z nas – ogromną przysługę, utylizując odpady w sposób pozwalający na ich ponowne wykorzystanie.

Globalne znaczenie recyklingu

Recykling to dla wielu państw jedyne źródło niektórych surowców. Ziemia nie wszędzie jest tak samo bogata – nie wszędzie wydobywane są np. metale ziem rzadkich. Są one natomiast niezwykle istotne dla rozwoju wielu branż – w tym wielu powiązanych z nowoczesnymi technologiami. Stworzenie współczesnego urządzenia nie jest możliwe bez dostępu do tego typu surowców, których zdobycie staje się coraz trudniejsze. Nie chodzi tutaj wyłącznie o to, że ich zasoby nie są nieskończone, ale także o różnego typu embarga oraz blokady eksportowe obowiązujące na terenie krajów, które wydobywają metale ziem rzadkich. Sprawiło to, że recykling zyskał na znaczeniu – większość z tego typu metali da się odzyskać. Pierwszym miejscem w łańcuchu recyklingowym jest niemal zawsze skup złomu zajmujący się danym typem metali. Do grupy tej należy między innymi skup złomu Junior. Współcześnie około 30% miedzi i aluminium oraz około 40% stali wykorzystywanej w przemyśle pochodzi z recyklingu.

Metale nieżelazne z recyklingu – jak wiele ich pozyskujemy?

W samej Polsce recykling jest od lat bardzo popularny – zwłaszcza recykling metali za pośrednictwem popularnych skupów złomu. To one stanowią dla wielu osób źródło dodatkowego zarobku lub nawet główne źródło utrzymania. Oferując zapłatę za przywożone opłaty, skupy złomu stają się atrakcyjne także dla firm pośredniczących. Rocznie z recyklingu pochodzi prawie 250 ton aluminium, ponad 100 ton ołowiu, prawie 130 ton miedzi oraz około 40 ton cynku. Stal przoduje w tym zestawieniu – w 2011 roku w Polsce wyprodukowano 8,7 mln ton stali, z czego aż 5 mln ton pochodziło z recyklingu. Widać zatem, że skupy złomu robią różnicę – ich działalność zwiększa dostępność surowców, umożliwiając przy tym rozwój wielu gałęzi przemysłu. Wiele z nich trafia do branży motoryzacyjnej – Polska jest liderem wśród państw naszego regionu, jeśli chodzi o produkcję silników oraz innych części używanych w motoryzacji. Eksport tego typu elementów stawowi rokrocznie około 15% eksportu całej Polski.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz