Artykuł sponsorowany

Jakie znaczenie ma galwanizacja w branży motoryzacyjnej?

Jakie znaczenie ma galwanizacja w branży motoryzacyjnej?

W branży motoryzacyjnej bardzo ważne jest zabezpieczenie elementów przed niszczeniem na skutek działania czynników zewnętrznych. Dodatkowo luksusowe pojazdy muszą wyróżniać się eleganckim wyglądem. To wszystko można osiągnąć dzięki galwanotechnice, która umożliwia nałożenie cienkich powłok na poszczególne komponenty auta. Takie proces mają również znaczenie podczas zabiegów renowacyjnych.

Charakterystyka galwanizacji

W motoryzacji dzięki temu procesowi możliwe jest wytworzenie trwałej i cienkiej powłoki metalu na stali czy też tworzywach sztucznych. Wykorzystuje się w tym celu zjawisko elektrochemiczne, powstające na skutek przepływu prądu między elektrodami zanurzonymi w kąpieli galwanicznej. Energia elektryczna przepływająca przez obwód powoduje, że elektrolit rozszczepia atomy metalu, a te osadzają się w postaci cienkiej warstwy na danym elemencie. W przypadku branży motoryzacyjnej rozróżnia się dwie podstawowe galwanizacje, czyli funkcjonalną oraz dekoracyjną. Mają one dwa odmienne zadania i wykonuje się je z użyciem różnych pierwiastków metali. Takie usługi świadczy między innymi firma Zelan, znajdująca się w Nakle nad Notecią.

Zabezpieczenie komponentów

Najpopularniejsza metoda ochrony nadwozia, która jest stosowana już od lat 80. ubiegłego wieku to cynkowanie. Warstwa taka ma grubość 5-10 mikrometrów i nakłada się ją w procesach natryskowych lub kąpielach galwanicznych. Stanowi ona skuteczną izolację blachy przed działaniem czynników zewnętrznych, a tym samym sprawia, że właściciele pojazdów nie muszą borykać się z problemem rdzy. Równie dobrze sprawdzają się powłoki cynkowo-niklowe, które dodatkowo są odporne na zarysowania oraz zadrapania, jak również nie zmieniają swoich właściwości pod wpływem skrajnych warunków – wysokiej temperatury.

W procesach cynkowania elementów w celu stworzenia powłoki zabezpieczającej najlepsze efekty daje właśnie zanurzenie w stopionym cynku. Dzięki temu wszystkie komponenty są dokładnie pokrywane, łącznie z narożnikami, szwami, nitami oraz krawędziami. Dodatkowo tego rodzaju galwanizacja uszczelnia wymienione obszary.

Efekty dekoracyjne

Drugie powszechnie stosowane w motoryzacji rozwiązanie galwanizacyjne to chromowanie, które poza walorami estetycznymi zwiększa odporność elementów na zużycie i poprawia ich właściwości termiczne. Nałożone powłoki charakteryzują się lustrzanym połyskiem, nadającym pojazdowi niepowtarzalnego charakteru oraz elegancji. Ze względu na te właściwości kąpiele w roztworze soli chromu stosuje się zwłaszcza przy renowacji aut zabytkowych. Najczęściej chromowanie polega na nałożeniu kolejno warstwy miedzi, niklu, a dopiero na końcu chromu. Wspomniany nikiel również może być wykorzystywany w galwanizacji do celów zdobienia, tym bardziej że da się uzyskać dzięki temu wykończenie matowe, z połyskiem lub o spękanej strukturze. Elementy poddawane takim zabiegom to nie tylko felgi i klamki, ale również cylindry oraz pierścienie tłokowe.

Opracowanie:
Nakło nad Notecią, Staszica 21
tel. 733 456 930
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz