Artykuł sponsorowany

Jakie zboża w hodowli zwierząt sprawdzają się najlepiej?

Jakie zboża w hodowli zwierząt sprawdzają się najlepiej?

Zboże kupowane do gospodarstwa powinno być dostosowane do danego profilu produkcyjnego. Na tę kwestię inaczej patrzy się w kontekście produkcji roślinnej, a odmiennie w przypadku hodowców zwierząt. Jaki rodzaj zboża na paszę będzie najlepszy? Tego dowiesz się z niniejszego poradnika.

Hodowla trzody chlewnej

W przypadku właścicieli gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej zbożem sprawdzającym się najlepiej okazuje się jęczmień. To doskonały komponent na paszę, zarówno dla tuczników, jak i loch. Wynika to z faktu, iż jęczmień jest bogatym źródłem energii oraz wysokiej jakości białka. Warto jednak mieć świadomość, iż pełnowartościowa pasza to ta stanowiąca mieszankę różnych zbóż. Idealnym dodatkiem do paszy dla trzody chlewnej jest żyto. Cechuje się niską zawartością białka, lecz jednocześnie wysokimi wartościami odżywczymi. Jęczmień i żyto może więc posłużyć w charakterze paszy wysokoenergetycznej. Jak podkreśla specjalista ze skupu zbóż paszowych Ziarn-Pol Kwidzyn, pasza tego typu będzie doskonała dla dorosłych osobników. Dodatkowo, żyto można wyprodukować samodzielnie, dzięki czemu można stworzyć paszę z własnych komponentów.

Hodowla bydła

Tego typu hodowle powinny najbardziej zainteresować się następującymi rodzajami zbóż:

  • jęczmieniem,
  • pszenżytem,
  • owsem,
  • kukurydzą.

Jak zostało już wcześniej wspomniane, jęczmień jest ziarnem bogatym w składniki odżywcze. Połączenie tego ziarna z owsem gwarantuje stworzenie pożywnej paszy dla bydła. Podobne efekty mogą wynikać z zastosowania kukurydzy, która sprawdza się doskonale nie tylko w kontekście karmienia zwierząt, ale również jako kiszonka. Zboża z następujących wariantów można podawać zwierzętom pod różnymi postaciami. Do najpopularniejszych należą odmiany:

  • Śrutowana - stanowi drobno zmielone ziarna. Jej spożywanie wpływa na gwałtowny spadek pH u bydła, co ma związek z podwyższonym ryzykiem kwasicy. Dodatkowo, rozdrobnienie może odbijać się negatywnie na procesach trawiennych przeżuwaczy.
  • Gnieciona - cechująca się nieco grubszym ziarnem pasza dużo lepiej oddziałuje na organizm krów.

Hodowla drobiu

Każdy gatunek zwierząt powinno się żywić nieco inaczej. Dobra pasza dla kur to ta stworzone z ziaren ześrutowanych, zawierająca jednocześnie odpowiednią ilość zboża w naturalnej postaci. Z uwagi na to, iż kury mają monogastryczne żołądki powinno się im podawać ziarna o wysokiej zawartości białka. Z tego względu doskonałym rodzajem zboża w kontekście hodowli drobiu staje się zarówno jęczmień, kukurydza jak i żyto. Część dawki paszy można uzupełnić odmianą przemysłową, jak również dodać do pożywienia koncentrat białkowy dedykowany kurom. W karmieniu drobiu ważnym są również składniki mineralne, witaminy i aminokwasu. Można je uzyskać stosując odpowiednie koncentraty lub premiksy mineralne.

 

Należy pamiętać, iż odpowiednio dobrane zboża do hodowli gwarantują dobrą jakościowo paszę. Zwierzęta, które otrzymują wystarczającą ilość składników odżywczych będą zdrowe, a więc będą dostarczały wartościowe produkty pochodzenia zwierzęcego.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz