Artykuł sponsorowany

Jakie zboża uprawia się w Polsce?

Jakie zboża uprawia się w Polsce?

Polska jest krajem, w którym nadal dominuje rolnictwo nad przemysłem. Niewątpliwie wpływ na to ma ukształtowanie terenu oraz warunki pozwalające uprawiać różnego rodzaju rośliny. Najczęściej polscy rolnicy zajmują się zbożami. Czy wiesz, jakie są podstawowe ich rodzaje i do czego są wykorzystywane? Zapraszam do lektury w celu poznania gatunków zbóż.

Żyto

Pola uprawne, które charakteryzują się niską klasą (z reguły są to piaski) świetnie sprawdzają się do uprawy żyta, gdyż nie ma ono wysokich wymagań. Roślina ta ma mniejsze wymagania wodne oraz  nawozowe.  Źdźbła zboża rosną do 1,5 m wysokości, ma to swoje wady, ponieważ w wyniku wiatru lub ulewy, dochodzi do zniszczenia całych łanów (również kłosów). Zaletą jest duża ilość słomy wykorzystywanej do ściółki. Żyto jest zbożem głównie ozimym, zbieramy i sprzedajemy plony najczęściej w lipcu i sierpniu. Wykorzystuje się je do produkcji mąki oraz na paszę dla zwierząt.

Pszenica

Najczęściej wykorzystywanym zbożem do pożywienia ludzi oraz zwierząt jest pszenica. Charakteryzuje się ona średnią wysokością (0,7 – 1 m) i występuje jako zboże ozime oraz jare. Pszenicę najlepiej jest siać na gruncie o najlepszej klasie, gdyż wtedy osiągniemy najwyższe plony, o wysokich parametrach jakościowych.  Zbiór przypada na przełomie lipca i sierpnia.

Owies

Owies wymaga ziemi trochę lepszej jakości niż żyto oraz większej wilgoci. Rośliny te rosną przeważnie na wysokość ok. 0,8 – 1 m. W przeciwieństwie do pozostałych gatunków owies jest tylko zbożem jarym, czyli wysiewa się go wczesną wiosną. Ziarna owsa są również wykorzystywane do produkcji pasz dla zwierząt głównie koni oraz gęsi. W przemyśle ziarna owsa wykorzystuje się m. in. do produkcji płatków owsianych.

Jęczmień

Następnym gatunkiem zboża jest jęczmień, występuje jako ozimy bądź jary. Zazwyczaj siany jest na ziemiach o umiarkowanej klasie, ważne jest aby ziemia była utrzymana w dobrej kulturze. Co więcej, łatwo go odróżnić spośród innych zbóż, gdyż jest dość niski (0,5 – 0,7 m) oraz kłosy jęczmienia posiadają długie ości. Jęczmień jary wysiewamy bardzo wczesną wiosną tak, aby wytworzył jak największy system korzeniowy. Zbiór przypada na drugą połowę lipca.  Natomiast jęczmień ozimy wysiewamy najwcześniej ze wszystkich zbóż ozimych (II-III dekada września),  ma on stosunkowo krótki okres wegetacji, dlatego jest zbierany na początku lipca (tzw. małe żniwa). Z ziaren jęczmienia produkuje się głównie kasze oraz wytwarza się słód do produkcji piwa. W żywieniu zwierząt największe uznanie ma jako pasza dla trzody chlewnej.

Pszenżyto

Stosunkowo nowym gatunkiem  zboża jest pszenżyto. Jak sama nazwa wskazuje, powstało ono w wyniku połączenia żyta z pszenicą. Dlatego może być uprawiany w warunkach odpowiednich dla żyta, ale tym samym przynosi lepszej jakości plony od ziaren żyta. W Polsce stanowczo dominuje pszenżyto ozime choć występują również odmiany jare.. Ziarna pszenżyta używa się do produkcji pokarmu dla zwierząt.

Zebrane zboże często sprzedaje się odpowiednim firmą do przetworzenia. Agrito Monika Świtała jest to przedsiębiorstwo znajdujące się w miejscowości Topola Wielka (woj. Wielkopolskie). Firma zajmuje się głównie skupem i sprzedażą różnego rodzaju zbóż i rzepaku. Oprócz tego świadczy na najwyższym poziomie usługi związane z rolnictwem. Co więcej, z uwagi na zadowolenie klientów, Agrito rozszerzyło swoją działalność na cały teren Polski.  

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz