Artykuł sponsorowany

Jakie zastosowanie mają wagi w przemyśle?

Jakie zastosowanie mają wagi w przemyśle?

Z wagą mamy najczęściej do czynienia w kuchni, gdzie pomaga nam odmierzyć właściwą ilość składników wymaganych do wykonania danego dania. Nie stronimy także od ważenia samych siebie, co ma ogromne znaczenie dla tych z nas, którzy zamierzają schudnąć lub regularnie ćwiczą. Wagi wykorzystywane są jednak znacznie szerzej, na przykład w przemyśle, gdzie pełnią niezwykle istotną rolę.

Wagi przemysłowe jako niezbędny element procesów technologicznych

Liczba różnego typu procesów technologicznych, których częścią składową jest ważenie, jest niewyobrażalna. W większości przypadków to właśnie odpowiednie proporcje pozwalają na osiągniecie obranych celów w produkcji, a ustala się właśnie na podstawie ważenia. Najważniejszą rolę spełnia ono w przemyśle chemicznym oraz spożywczym, ale także w hutniczym oraz farmaceutycznym. Bez wag nie mogą powstać kosmetyki, leki czy produkty przeznaczone do konsumpcji. Z wag przemysłowych korzysta się powszechnie również w transporcie – lądowym, morskim i powietrznym. Jednym z producentów specjalistycznych wag jest firma Torfbud.

W jaki sposób wagi przemysłowe wykorzystywane są w trakcie produkcji?

Bardzo często wagi przemysłowe stanowią integralną część systemu taśmociągowego. Występują w nich w postaci pomostów wagowych, które zawierają czułe sensory tensometryczne. Owe sensory pozwalają na przeprowadzenie pomiaru masy wszystkich elementów, które przebiegają przez pomost wagowy. Taka implementacja wagi pozwala na kontrolowanie przebiegu produkcji na bieżąco. Jeśli cokolwiek będzie nie tak, pomost wagowy bardzo szybko nas o tym poinformuje, przez co z łatwością skorygujemy błąd produkcyjny. Nawet najbardziej zaawansowane maszyny mogą bowiem ulec uszkodzeniu lub złej kalibracji, co może prowadzić do nieodpowiedniego odmierzania półproduktów na początku taśmociągu.

Wagi transportowe – samochodowe i kolejowe

W transporcie wagi przemysłowe stosowane są najczęściej w formie platform, na które z powodzeniem może wjechać samochód lub też pociąg. Z tego typu rozwiązaniem najczęściej spotkamy się przy punktach pomiaru celnego. W ich przypadku masa przewożonych towarów ma ogromne znaczenie, bo to na jej podstawie wyznaczana jest wysokość opłaty przewozowej. Jeśli zaś chodzi o wagi kolejowe, najczęściej obecne są przy placówkach związanych z przemysłem ciężkim, energetycznym i hutniczym. Mogą znajdować się na przykład przy kopalniach, gdzie pozwalają na określenie masy urobku. Istnieją także hybrydowe wagi transportowe, które mogą zmierzyć masę zarówno samochodu ciężarowego jak i pociągu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz