Materiał Partnera

Jakie zasady zachowania obowiązują pasażerów w taksówce?

Jakie zasady zachowania obowiązują pasażerów w taksówce?

Tak jak w teatrze, w poczekalni u lekarza czy w restauracji, tak i w taksówce obowiązują nas określone zasady zachowania. By podróż była komfortowa dla obu stron, należy zachować pewną etykietę i pokazać swoją kulturę osobistą. Jest wiele sytuacji, w których rezygnujemy z poruszania się własnym samochodem i korzystamy z usług firm taksówkarskich. Czego z pewnością nie należy robić w taksówce? Jakie zachowania pasażerów irytują taksówkarza?

Taksówkowy savior-vivre

Wszyscy doskonale wiemy, czego dotyczy to francuskie określenie. Dosłownie „znajomość życia”, a w praktyce podstawowe zasady kulturalnego zachowania się w codziennych życiowych sytuacjach, znajomość obyczajów, kultura osobista, wygląd dostosowany do okazji czy odpowiednie nakrycie stołu i zachowanie w towarzystwie. Jak mówią taksówkarze z Blue Taxi, w samochodzie także obowiązują pewne reguły, które musi przestrzegać zarówno kierowca, ale przede wszystkim klient. Często bowiem zachowują się oni roszczeniowo i  zwyczajnie niekulturalnie. Zazwyczaj pierwszy kontakt jest już podczas zamawiania taksówki, głównie przez telefon. Wówczas należy wskazać dokładny adres, pod którym się znajdujemy lub charakterystyczny obiekt pozwalający na zlokalizowanie miejsca spotkania. W przypadku większej liczby podróżujących taka informacja powinna zostać przekazana od razu, gdyż konieczne będzie wysłanie większego samochodu. Nie doprowadzi to do rozczarowania już na początku kursu, gdy wszyscy pasażerowie nie zmieszczą się do standardowej taksówki. Zasady mówią, że siadać należy na tylnych siedzeniach i niezwłocznie zapiąć pasy. Kierowcy nie lubią przypominania o tej oczywistej czynności. Warto już przed wejściem do taksówki ustalić, kto będzie za nią płacił. Unikniemy w ten sposób niezręcznych sytuacji. Nie musi to być wcale osoba siedząca z przodu. Nie trzeba chyba mówić, że słowa: dzień dobry, proszę, dziękuję nie spowodują, że koszty za przejazd wzrosną.

Czego nie należy robić?

Podstawowa zasada to palenie papierosów. Taksówkarze nie znoszą nawet, gdy ktoś o to pyta. Zapach dymu papierosowego wnika w tapicerkę powodując nieprzyjemny zapach na długo. Nie powinniśmy także jeść w samochodzie. Od samochodu, który po nas przyjeżdża, oczekujemy, by był czysty. W takim samym stanie należy go jednak zostawić. Nie zdziwmy się,  jeżeli za zabrudzenie tapicerki naniesiona zostanie dodatkowa opłata. Kierowcy z Blue Taxi mówią także o częstym nakłanianiu ich do łamania przepisów, czyli zwiększania prędkości lub jazdy czy parkowania w niedozwolonych miejscach. To taksówkarz odpowiada za bezpieczeństwo pasażerów i swoje podczas podróży. Irytujące są także wskazania co do trasy, sugerowanie którędy będzie bliżej, a co za tym idzie taniej dla klienta. Większe bagaże kierowca schowa do bagażnika, a podręczne torby i torebki należy trzymać na kolanach lub na podłodze. Warto wspomnieć także o podejmowaniu rozmowy z kierowcą. Nie powinna ona go rozpraszać, a wytwarzać jedynie miłą atmosferę podczas jazdy. Niezobowiązująca konwersacja zamiast zwierzeń, czyli opowiadania o swoich problemach, zwłaszcza tych intymnych. Dlatego na czas przebywania w taksówce wstrzymaj się od rozmów telefonicznych z przyjaciółką czy kolegą z pracy, którego rzuciła dziewczyna. Niekulturalne jest również trzaskanie drzwiami. 

Opracowanie:
Nałęczów, Nowickiego 2 lok. 13
tel. 667 770 997
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz