Materiał Partnera

Jakie zasady obowiązują w przypadku rozliczania podatku w Niemczech?

Jakie zasady obowiązują w przypadku rozliczania podatku w Niemczech?

W Polsce bardzo często napotykamy trudności w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy. Zdarza się, że w niektórych miejscowościach jest mała ilość miejsc pracy, dodatkowo z wynagrodzeniem będącym na poziomie minimalnej krajowej. Pieniądze te, często nie starczają na utrzymanie rodziny czy też spełnienie swoich marzeń np. budowę domu. Dlatego Polacy decydują się na pracę za granicą. Czy należy się w tym przypadku zwrot podatku? 

Podatki w Niemczech

Wybierając się do pracy w Niemczech, należy pamiętać, że o zwrot podatku mogą starać się jedynie osoby legalnie zatrudnione w danym kraju. Co więcej, podatek od wynagrodzenia wpłacany do skarbu państwa za ubiegły rok podatkowy musi być wyższy niż zadeklarowany na początku przez niemiecki urząd skarbowy. Plusem jest fakt, że zwrot podatku zagranicznego z Niemiec można otrzymać za okres ostatnich 4 lat. Tak, jak w Polsce, zwrot podatku za granicy można otrzymać również, rozliczając się wspólnie, tj. osoby składające razem deklaracje są traktowane jako jedność.

W Niemczech dokumenty związane z rozliczeniem podatkowym należy składać do 31 maja następnego roku (tj. za 2019 rok do 31 maja 2020). Natomiast rok podatkowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Kluczowe jest terminowe składanie deklaracji podatkowej, ponieważ w przypadku opóźnień urząd skarbowy wysyła przypomnienie wraz z ostateczną datą złożenia dokumentów. Kiedy dany termin nie będzie przestrzegany, urząd może nałożyć kary. Po rozpatrzeniu deklaracji urząd skarbowy ma czas od 3 do 6 miesięcy na wypłatę nadpłaconego podatku.

Rodzaje rozliczeń podatkowych w Niemczech

U zachodnich sąsiadów polski obowiązują następujące rodzaje rozliczeń:

  • Rozliczenie ograniczone - z opcji tej korzystają osoby, które pracowały legalnie w danym kraju krócej niż 182 dni, a ich przychód (na osobę) nie przekroczył 90% wartości dochodów ogólnych. Niestety, ale forma ta jest niekorzystna dla Polaków, ponieważ nie ma możliwości korzystania z ulg podatkowych oraz rozliczeń wspólnych, co skutkuje otrzymaniem niższego zwrotu.

  • Rozliczenie nieograniczone - wariant ten, dotyczy osób pracujących legalnie w Niemczech dłużej niż 183 dni. W przeciwieństwie do poprzedniego typu tutaj Polacy mają możliwość korzystania ze wspólnego rozliczenia oraz różnego rodzaju ulg, należy jednak pamiętać o przechowywaniu dokumentów potwierdzających wydatki z nimi związane.

Kiedy rozliczenia podatkowe sprawiają problemy, warto skorzystać z usług firm specjalizujących się w danej dziedzinie. Firma LH Polonia Consulting Zwrot podatku z zagranicy Matczak Henryk swoją siedzibę ma w Ostrowie Świętokrzyskim. Przedsiębiorstwo świadczy usługi związane z rozliczeniem podatku z wielu krajów, a także zajmuje się zagranicznymi świadczeniami rodzinnymi. Co więcej, w firmie można otrzymać również tłumaczenia różnych dokumentów oraz tłumaczenia ustne. Pracownicy LH Polonia Consulting w obsłudze klienta kierują się zasadą profesjonalizmu i rzetelności.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz