Materiał Partnera

Jakie zasady należy uwzględnić przy transporcie artykułów spożywczych?

Jakie zasady należy uwzględnić przy transporcie artykułów spożywczych?

Szczególnym rodzajem transportu jest przewożenie artykułów żywnościowych. Są to specyficzne produkty, dlatego też podczas ich przemieszczania należy spełnić szereg wytycznych. Najważniejszym elementem jest bezpieczeństwo i zapewnienie higienicznych warunków. Koniecznie trzeba dążyć do utrzymania właściwej temperatury oraz wilgotności. Ważnym aspektem jest także postępowanie zgodnie z przepisami prawa. Jakie zasady należy mieć na uwadze podczas realizacji wskazanego procesu?

Zasady przewożenia produktów żywnościowych

Ważnym aspektem wymaganym podczas transportu produktów żywnościowych jest właściwe zabezpieczenie wskazanych komponentów. Nie mogą one ulec uszkodzeniu, a więc muszą być dostarczone w formie, w której zostały przekazane do realizacji. Dlatego należy zadbać o właściwe ułożenie jedzenia. Żywność wymaga spełnienia określonych uwarunkowań termicznych. Szczególnie jeżeli chodzi o warzywa i owoce. Dlatego też środek transportu powinien być wyposażony w odpowiednie urządzenia chłodnicze.

Nie bez znaczenia jest także wilgotność, która w przypadku tej kategorii wyrobów powinna kształtować się nawet na poziomie 95%. Gdy ten parametr jest zbyt niski, istnieje niebezpieczeństwo utraty witalność i zwiędnięcia, przeciwne uwarunkowania mogą prowadzić do wytworzenia się pleśni – podkreśla przedstawiciel przedsiębiorstwa spedycyjnego Fracht Service Poland Sp. z o. o. z Radomia. Ważnym elementem jest czas, aby nie doprowadzić do zepsucia się komponentów. Dlatego też trzeba opracować i wdrożyć najkrótszą drogę przewozu.

Wyjątkowym typem produktów są wyroby o płynnej konsystencji. W tym przypadku do przemieszczania wykorzystuje się odpowiednie cysterny. Wyprodukowane muszą być z bezpiecznego, kwasoodpornego tworzywa i właściwie oznaczone. Przed załadunkiem towaru element ten musi być dokładnie oczyszczony.

Jakie przepisy prawne zawierają wytyczne dotyczące przewozu artykułów żywnościowych?

Podstawową normą, która dotyczy transportu artykułów żywnościowych, jest ustawa o bezpieczeństwie żywności oraz żywienia z 25 czerwca 2016 roku. Ważna jest także konwencja ATP zawierająca wytyczne dotyczące przewozu szybko psujących się artykułów żywnościowych. Polska do tej umowy przystąpiła w 1984 roku. W jej zapisach można znaleźć między innymi informacje dotyczące maksymalnych warunków termicznych podczas transportu jedzenia. Zawarte są tak również dane związane z klasyfikacją pojazdów przeznaczonych do przewożenia pokarmów. Nie należy także zapominać o ważnej w naszym kraju instytucji, jaką jest Inspektorat Sanitarny.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz