Materiał Partnera

Jakie zalety mają tekstylne osłonki do wędlin?

Jakie zalety mają tekstylne osłonki do wędlin?

Stosowane w produkcji wędlin osłonki są niezbędne dla zachowania kształtu produktu oraz zagwarantowania jego ścisłej konsystencji. Wybranie odpowiednich ma duże znaczenie zarówno dla jakości wędliny, jak i dla jej walorów estetycznych, zdrowotnych czy praktycznych. Nowością na rynku, która cieszy się coraz większym powodzeniem, są osłonki tekstylne – kolorowe, trwałe i podatne na drukowanie.

Osłonki wędliniarskie, czyli opakowanie na pasztetowej

Przetwórstwo mięsa i produkcja wędlin są realizowane od 3500 lat. Do wytwarzania kiełbas i podrobów stosowano różne akcesoria, w tym także osłonki, dzięki którym było możliwe produkowanie kiełbas. Zanim jednak pojawiły się sztuczne tworzywa, do formowania wędlin wybierano naturalne jelita. Wyczyszczone, wyparzone i odpowiednio przygotowane były o tyle dobrym „opakowaniem”, że nadawały się do konsumpcji. Pozwalały też na zachowanie naturalnych cech produktu. Niestety, stosowane do dziś naturalne osłonki są dostępne w ograniczonej ilości, a ich przygotowanie wymaga czasu. Wykorzystanie tworzyw sztucznych pozwoliło na zwiększenie produkcji, obniżenie jej kosztów, a także strat – osłonki z tworzyw nie pękają podczas parzenia czy transportu. Ich wadą jednak jest brak zdolności do przepuszczania pary wodnej, co w znacznym stopniu wpływa na produkt. Od kilkudziesięciu lat w przetwórniach spożywczych wykorzystuje się osłonki tekstylne. Specjalistą w ich produkcji jest firma Tamartex z Pabianic, która wykonuje je z tkaniny bawełnianej lub wiskozowej, powlekanej bezpiecznymi dla ludzkiego organizmu żywicami akrylowymi. Takie opakowania łączą cechy naturalnych jelit i folii, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie, począwszy od salcesonów i pasztetów, po gotowane kiełbasy i inne wędliny.

Na czym polega fenomen tekstylnych osłonek?

Osłonki tekstylne na wędliny nie bez powodu zyskały popularność w przemyśle mięsno-wędliniarskim. Łączą bowiem najlepsze walory innych stosowanych do produkcji osłonek materiałów, dzięki czemu zyskują pożądane cechy. Do ich najważniejszych zalet można zaliczyć:

  • bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną,
  • możliwość dowolnego kształtowania,
  • brak wpływu na skład chemiczny, smak i jakość produktu,
  • odporność na wysokie temperatury,
  • długą trwałość, która sprzyja przechowywaniu produktów,
  • możliwość produkowania w różnych kolorach raz nanoszenia nadruków,
  • łatwe usuwanie z wędliny,
  • estetyczny wygląd.


Osłonki tekstylne są doskonałą alternatywą dla naturalnych jelit, a także osłonek foliowych. Zachowują wysoką szczelność i elastyczność, dzięki czemu ich zawartość jest dobrze ubita i utrzymuje nadany jej kształt. Tego typu opakowania są dopuszczone do kontaktu z żywnością i mają niezbędne atesty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz