Artykuł sponsorowany

Jakie zagrożenia niosą korzenie drzew dla kanalizacji?

Jakie zagrożenia niosą korzenie drzew dla kanalizacji?

Większość awarii kanalizacji jest spowodowana zatorami rurociągów. Przyczynę stanowią z reguły wrastające do ich wnętrza korzenie znajdujących się w pobliżu drzew. Takie zjawisko niesie za sobą jednak o wiele poważniejsze konsekwencje. Konieczny jest zatem regularny monitoring sieci kanalizacyjnej, a także usuwanie przeszkód za pomocą specjalistycznych metod.

Jak korzenie przedostają się do kanalizacji?

Główne przyczyny przerostu korzeni do rurociągów stanowią ich niedokładne łączenie lub zbyt płytkie osadzenie w gruncie. Nawet niewielka pozostawiona szczelina daje tym częściom drzew możliwość przedostania się do wnętrza. Najbardziej narażone na to są stare instalacje wykonane z kamionki lub betonu. Na skutek starzenia się materiały pękają, a tym samym dają drogę do migracji korzeni. Szybko rozrastające się rośliny przyczyniają się do powiększania ubytków. Należy wspomnieć, że kanał ulegnie też poważnemu uszkodzeniu, jeśli drzewo przewróci się na skutek wichury.

Ponadto gęsty system korzeniowy rozrastający się wewnątrz kanałów zmniejszają ich przekrój, a tym samym drożność, doprowadzając do awarii kanalizacji. Może również dochodzić do wycieków zanieczyszczeń do gruntu, co stanowi niebezpieczne zjawisko, jeśli chodzi o środowisko naturalne i jego ochronę. Warto zatem zawczasu przemyśleć odległości pomiędzy ułożeniem w gruncie rurociągów a nasadzeniami. Co jednak zrobić, kiedy jest już na to za późno?

Jak udrażniać kanalizację z korzeniami?

Objawami niedrożności kanałów są najczęściej cofanie się ścieków oraz nieprzyjemne zapachy. Najczęściej przed przystąpieniem do prac usuwania zatoru, sprawdza się, co dokładnie go spowodowało. Jest to możliwe dzięki inspekcji kamerą TV, z której obraz zostaje nagrany, ale jest także na bieżąco wyświetlany na ekranie. Dzięki takiej diagnostyce firma zajmująca się usuwaniem awarii jest w stanie dobrać odpowiednią metodę działania. W zależności od ilości i rodzaju korzeni stosuje się jeden z dwóch sposobów.

Pierwszy z nich polega na wprowadzeniu do kanalizacji specjalnych elektrosprężyn. Nie zawsze jednak przynosi ona oczekiwane efekty. Z tego względu znacznie częściej usuwanie wrośniętych w kanał korzeni odbywa się za sprawą pojazdów WUKO, którymi dysponuje między innymi Pogotowie kanalizacyjne 24/7 z Wrocławia. W kanale umieszcza się specjalne dysze wyposażone w głowice z frezami lub łańcuchami. Takie narzędzie pozwala nie tylko skutecznie wyciąć wrastające korzenie, ale także wypłukać je z rurociągu dzięki wpuszczanej pod wysokim ciśnieniem wodzie. Z tego względu metoda nazywana jest hydrodynamiczną lub ciśnieniową.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz