Materiał Partnera

Jakie zabawki edukacyjne warto kupić dziecku?

Jakie zabawki edukacyjne warto kupić dziecku?
Wspieranie rozwoju dziecka poprzez zabawę to łatwa droga to stymulacji mózgu oraz koordynacji ruchowej malucha. Nie bez powodu tak wielu psychologów podkreśla, jak ważne jest dbanie o właściwy rozwój sensoryczny dziecka już od wieku niemowlęcego. Istotne jest jednak, aby wybierać produkty bezpieczne i dopasowane do możliwości dziecka. Które zabawki warto kupić?

Puzzle, klocki i konstrukcje

Jest to grupa zabawek, która znana była już za czasów naszych dziadków. Puzzle i klocki nie tylko wspomagają rozwój koordynacji ruchowej i logicznego myślenia, ale także kreatywność. Występują w wielu stopniach trudności, dlatego można je dopasować do dzieci w każdym wieku. Dla najmłodszych najlepiej sprawdzają się duże i stabilne klocki, które łatwo układać i nie stwarzają ryzyka połknięcia. Maluchy w wieku 1-2 lat próbują już dopasowywać elementy pod względem kształtów. Jedną z najlepszych i jednocześnie dość łatwych zabawek edukacyjnych jest pojemnik z wyciętymi otworami o odpowiednich kształtach i pasujące do nich elementy.

Przedszkolaki, czyli dzieci powyżej 3 roku życia doskonale radzą sobie już z układankami zawierającymi kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt elementów. Ze względu na mniejsze ryzyko zakrztuszenia się, mogą one korzystać już z kloców o małych wymiarach. Dla dzieci w wieku szkolnym poleca się nieco bardziej skomplikowane puzzle np. konstrukcje 3D. Uczą one przede wszystkim cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. Jest to doskonały sposób na zabawy wyciszające u dzieci przejawiających nadpobudliwość psychoruchową.

Rozwój sensoryczny

Mówiąc o zabawkach edukacyjnych, warto wspomnieć również o rozwoju sensorycznym dziecka, czyli odpowiednim stymulowaniu jego zmysłów. Dotyczy to już kilkutygodniowych niemowląt. Pierwsze zabawki edukacyjne warto zatem wprowadzić już w momencie, kiedy maluch zaczyna chwytać rączkami przedmioty. W tym wypadku dla najmłodszych przeznaczone są wszelkiego rodzaju grzechotki i akcesoria, które szeleszczą i mają różnorodną fakturę. Polecaną zabawką jest pętla motoryczna, która ćwiczy precyzję ruchu palców i dłoni. Wraz z wiekiem dziecka należy sięgać po zabawki i łamigłówki o większym stopniu trudności. W momencie, kiedy maluch rozgryzie działanie poprzedniej zabawki, można wprowadzić nową – nieco trudniejszą.

Szeroki wybór zabawek edukacyjnych oraz innych artykułów dziecięcych można znaleźć między innymi w ofercie sklepu Happy Kids. Nie tylko wspomagają odpowiedni rozwój dziecka, ale też są ekologiczne, wykonane z całkowicie naturalnych, biodegradowalnych oraz hipoalergicznych materiałów. Będą one bezpieczne nie tylko dla dziecka, ale także środowiska.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz