Artykuł sponsorowany

Jakie wyróżniamy typy map geodezyjnych i do czego one służą?

Jakie wyróżniamy typy map geodezyjnych i do czego one służą?

Obecnie rozwój technologii jest na bardzo wysokim poziomie, więc mogłoby się wydawać, że papierowe mapy nie są nam już potrzebne. Jest to mylne przekonanie. Mapa jest szczególnie potrzebna, zazwyczaj w przypadku realizacji projektu budowy nieruchomości. Jednak coraz intensywniej w dzisiejszych czasach tworzy się mapy cyfrowe, elektroniczne. Dzielimy mapy mając na uwadze temat, który określają, np. zastosowaną skalę w czasie sporządzania mapy: mapy wielkoskalowe, małoskalowe, średnioskalowe, a także mapy geodezyjne. 

Typy map geodezyjnych

Mapy geodezyjne mają znaczący wpływ na budowę każdej nieruchomości. Mapa wykonana przez geodetę, w oparciu o jego pomiary w terenie, jest nieodzowna w sytuacjach nabycia nieruchomości lub działki, ich podziału lub zabudowy. 

Mapy geodezyjne dzielimy na: mapa do celów projektowych, mapa zasadnicza i mapa inwentaryzacyjna. Mapa zasadnicza, czyli bazowa prezentuje granicę działki i media znajdujące się na jej terenie.Mapa do celów projektowych jest podstawą do wykonania projektu zagospodarowania działki. Brak tej mapy oznacza również brak pozwolenia na budowę i tym samym projekt budowlany nie może być wykonany.

Kiedy już uda nam się wybudować dom  z sukcesem, geodeta wykonuje mapę inwentaryzacyjną. Jest ona obrazem rezultatów zrealizowanych prac budowlanych oraz zmian w konkretnej nieruchomości.

Mapy geodezyjne dzieli się również na mapy podziałowe i mapy do celów prawnych. Pierwszy wariant sporządzany jest w trakcie wydzielania mniejszych działek z jednej większej. Natomiast mapy do celów prawnych tworzy się ze względu na potrzeby prawne, np. do założenia księgi wieczystej.

Jakie występują różnice między mapą zasadniczą, a mapą do celów projektowych?

Mapa zasadnicza służy przeważnie do celów informacyjno-poglądowych. Jej suplementem jest mniej drobiazgowa mapa ewidencyjna, czyli katastralna. W dzisiejszych czasach mapy ewidencyjne wyewoluowały w mapy numeryczne i zazwyczaj są mapami cyfrowymi, które odbiera się drogą elektroniczną. Mapy te przedstawiają:

  • typ oraz klasę gruntu,

  • położenie działek i budynków w przestrzeni,

  • granice nieruchomości z numerami,

  • adresy budynków.

Geodeta sporządza mapę geodezyjną z numerem działki do celów projektowych przyszłej inwestycji, na bazie informacji zawartych na mapie zasadniczej. Jest ona również koniecznością w przypadku np. instalacji przyłącza mediów (sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, energetycznej). 

Gdzie znaleźć profesjonalnego geodetę, który świetnie zna się na kartografii? Najlepiej poszukać w firmie Geopoint Łukasz Smolarz, z siedzibą w Bydgoszczy.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Wierzbowa 41
tel. 502 503 230
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz