Materiał Partnera

Jakie wyróżniamy rodzaje kotłów CO?

Jakie wyróżniamy rodzaje kotłów CO?

Kotły CO są podstawowym elementem ogrzewania zarówno w domach jednorodzinnych, jak i większych budynkach mieszkalnych, choć nierzadko są też wykorzystywane do ogrzewania sporych wielkości biurowców. Wszystko to wydaje się dość proste - jest kocioł, jest ogrzewanie - jednak w praktyce sprawa znacznie komplikuje się w momencie, w którym stajemy przed wyborem, który nie będzie prosty, ale będzie miał ogromne znaczenie. Dowiedz się, jakie wyróżniamy kotły centralnego ogrzewania.

Rodzaje kotłów

Kiedy stajemy przed decyzją o zakupie kotła zastanawiamy się, jaki w ogóle powinniśmy wybrać. Większość osób tak naprawdę o kotłach wie mało, dlatego o wyborze najczęściej decyduje cena, nie rodzaj czy jakość. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaje:

  • Kocioł gazowy - kotły gazowe dobiera się według kryteriów jakimi jest montaż, może on być stojący lub wiszący, funkcji, może być jednofunkcyjny do centralnego ogrzewania lub dwufunkcyjny do centralnego ogrzewania i bezpośrednio przygotowania c.w.u., możliwości odprowadzania spalin oraz sposobu pobierania powietrza do spalania - z otwartą lub zamkniętą komorą spalania oraz sprawności, może być to kocioł  tradycyjny o sprawności która nie przekracza 100% lub kondensacyjny który odzyskuje ciepło skraplania pary wodnej, a jego sprawność przekracza 100%.
  • Kocioł olejowy - w przypadku kotłów olejowych, mamy mniejszy wybór niż wśród gazowych. W większości są to stojące kotły jednofunkcyjne, które zostały przystosowane do współpracy z wolnostojącym zasobnikiem c.w.u. lub urządzenia kompaktowe, posiadające wbudowane zasobniki. Kocioł ten nie jest też wcale tani w utrzymaniu, dlatego mało kto decyduje się na jego zakup.
  • Kocioł elektryczne - jest to niewielkie urządzenie wiszące, wykonywane zarówno w wersji jedno, jak i dwufunkcyjnej. Najczęściej kocioł tego typu wyposażony jest w trzy gałki, co pozwala nam na pracę z różnym obciążeniem, przy czym regulować można je ręcznie bądź automatycznie, gdy pracą kotła steruje mikroprocesor. Ten kocioł jest komfortowy w użyciu, jednak jednocześnie drogi, co powoduje wzrost kosztów naprawy czy serwisu.
  • Kotły wielopaliwowe - są to kotły, w których mogą spalać się zarówno paliwa stałe jak i płynne, w tej samej komorze. Z tego też powodu taka komora najczęściej ma dwa otwory.

Wybór odpowiedniego kotła i jego zakup

Jeśli zastanawiamy się nad takim zakupem, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak np. Sanimet PHU Grzegorz Strąkowski, która w swojej ofercie posiada kotły CO. Jeśli zakupimy kocioł wysokiej jakości, będziemy spokojni oraz będziemy mieć pewność, że posłuży nam przez kolejne lata i nie będziemy musieli go oddawać czy wymieniać. Z tego powodu warto dobrze zastanowić się przed zakupem oraz przemyśleć wszystkie za i przeciw, które przychodzą nam do głowy. Nie warto kierować się tutaj niższą ceną, bowiem kocioł jest inwestycją na długie lata.

Opracowanie:
Ozorków, Konstytucji 3 Maja 75b
tel. 42 718 72 81
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz