Artykuł sponsorowany

Jakie wyróżniamy rodzaje i zastosowania pomp przemysłowych?

Jakie wyróżniamy rodzaje i zastosowania pomp przemysłowych?

Branże przemysłowe często wiążą się z ogromną koniecznością transportowania różnych cieczy. W związku z tym stosuje się tam urządzenia w postaci pomp, które wytwarzając odpowiednie ciśnienie, przenoszą ciecz z jednego punktu do drugiego. Pompy przemysłowe muszą być w odpowiedni sposób dostosowane do określonych wymagań danej branży i właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje pomp oraz gdzie się je stosuje.

Czym jest i jak działa pompa przemysłowa?

Pompa przemysłowa to  urządzenie odpowiedzialne za wytworzenie różnicy ciśnień pomiędzy częścią wlotową (ssawną) pompy oraz częścią tłoczną, która znajduje się na wylocie pompy. Dzięki temu procesowi możliwe jest przenoszenie cieczy lub osadów poprzez przekazanie tym substancjom siły mechanicznej przez wirnik, tłok lub membranę (w zależności od rodzaju pompy) w celu ich sprężenia. Należy również pamiętać, iż poza kilkoma wyjątkami w większości pomp zarówno w części roboczej, jak i ssawnej musi znajdować się ciecz. Wszystko to ma wpływ na właściwą i skuteczną pracę urządzenia. Najważniejszymi czynnikami, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniej dla nas pompy przemysłowej, są jej wydajność, moc oraz maksymalne ciśnienie lub wysokość podnoszenia cieczy.

Jakie wyróżniamy rodzaje pomp przemysłowych?

Pompy przemysłowe dzielą się na wiele różnych rodzajów, jednak główna kategoria obejmuje dwa podstawowe typy tych urządzeń, a są to:

  • pompy wirowe — to rodzaj pomp, które posiadają w swojej konstrukcji element wirujący w postaci wirnika łopatkowego. Tego rodzaju podzespół niezbędny jest do zwiększenia momentu pędu danej cieczy, co spowoduje efekt ssania w części wlotowej oraz nadwyżkę ciśnienia w części wylotowej. Ten rodzaj pomp przemysłowych możemy podzielić również na takie typy jak krętne (diagonalne, śmigłowe, odśrodkowe, helikoidalne) oraz krążeniowe (z bocznymi kanałami pierścieniowymi, peryferalne oraz z wirującym pierścieniem wodnym);
  • pompy wyporowe — typ pomp, których praca oparta jest na tłokach, kołach zębatych, śrubach, membranach bądź ścian o wysokiej elastyczności. Dzięki tym elementom, które zazwyczaj wykonują ruchy posuwisto-zwrotne lub wahadłowe, możliwe jest wytworzenie odpowiedniego ciśnienia poprzez przesunięcie przestrzeni pompy lub zmianę rozmiarów miejsca, w którym znajduje się określony rodzaj cieczy. Pompy wyporowe również dzielą się na kilka różnorodnych typów takich jak chociażby zębate, śrubowe, krzywkowe, membranowe czy krzywkowe.

Gdzie stosuje się pompy przemysłowe i skąd je wziąć?

Tak jak wspomnieliśmy już o tym wcześniej, pompy należą do kategorii urządzeń, które znajdą zastosowanie w dużej liczbie zakładów, których działalność dotyczy przeróżnych gałęzi przemysłu. Najczęściej stosuje się je w celu oczyszczania ścieków, produkcji napojów (w branży spożywczej), przepompowywania paliw, a także w przemyśle budowlanym, chemicznym i farmaceutycznym. Wysokiej jakości pompy przemysłowe przeznaczone do różnych zadań znaleźć możemy w ofercie sprawdzonej firmy takiej jak Klaudia sp. z o.o. z Ustronia. Poza pompami przemysłowymi mamy tam również możliwość zakupu bądź wynajmu takich urządzeń jak agregaty pompowe, pompy do igłofiltrów oraz pomp zatapialnych.

Opracowanie:
Ustroń, J. Kreta 24
tel. 33 854 28 40
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz