Materiał Partnera

Jakie wyróżniamy kategorie prawa jazdy?

Jakie wyróżniamy kategorie prawa jazdy?

Zdobycie prawa jazdy to krok ku niezależności albo początek drogi w zawodzie kierowcy. W zależności do tego, czym chcemy się poruszać, musimy ukończyć kurs dający odpowiednie uprawnienia. Z tego tekstu dowiesz się, jakie są kategorie prawa jazdy, z czego wynika ten podział, na co pozwala zdobycie poszczególnych kategorii i kto może się o to ubiegać.

Dlaczego istnieje tak dużo kategorii prawa jazdy?

Prawo jazdy kategorii AM, A, A1, A2, B, B1… Te litery i cyfry niewiele mówią osobie, która jeszcze nie rozpoczęła kursu w szkole nauki jazdy. Dlaczego tych kategorii jest tak dużo? Zapytaliśmy o to w Ośrodku Szkolenia Kierowców Auto-Moto Szkoła.

To, do jakiej kategorii zalicza się dany pojazd, zależy od kilku czynników – mówi ekspert. – Są to: moc silnika, masa własna pojazdu, stosunek mocy do masy własnej pojazdu, ładunek, jaki można przewozić, a wreszcie wiek osoby ubiegające się o uprawnienia.

Duża liczba kategorii prawa jazdy wynika z tego, że jest tak wiele typów pojazdów, które różnią się wyżej wymienionymi parametrami. Prowadzenie każdego z tych środków transportu wymaga nieco innych umiejętności, a więc także innego przygotowania.

Kategorie prawa jazdy

Jakie więc wyszczególniamy kategorie prawa jazdy? Co oznacza każda z nich i kto może się o nie ubiegać?

 • AM – motorowery i czterokołowce lekkie o masie do 350 kg i prędkości do 45 km/h. Nie jest wymagane, jeżeli mamy prawo jazdy dowolnej innej kategorii. Dla osób od 14 lat za zgodą opiekunów.
 • A1 – osiągalne od 16 roku życia za zgodą opiekunów. Obejmuje motocykle o mocy do 11 kW, pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i stosunku mocy do masy własnej wynoszącym nie więcej niż 0,1 kW/kg.
 • A2 – uprawnia osoby pełnoletnie do jazdy motocyklem o mocy powyżej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nie większej niż 0,2 kW/kg. Obejmuje też motocykle trójkołowe o mocy nieprzekraczającej 15 kW.
 • A – motocykle. Dotyczy osób powyżej 24 roku życia i tych, które mają kategorię A2 przez co najmniej 2 lata.
 • B1 – dla osób od 16 lat. Czterokołowce do przewożenia osób i ładunków, nie wliczając ciężarówek osobowych i motocykli do 550 kg przy przewozie rzeczy oraz do 400 kg przy przewozie osób.
 • B – najpopularniejsza. Dla osób pełnoletnich. Uprawnia do prowadzenia samochodu osobowego o masie 3,5 tony, także z przyczepką, o ile ich masa całkowita nie przekroczy 4250 kg.
 • C1 – wymaga posiadania uprawnień kat. B. Pozwala kierować pojazdem o masie 3,5–7,5 tony wraz z lekką przyczepką. Nie dotyczy autobusów.
 • C – pojazdy cięższe niż 3,5 tony, także z lekką przyczepką, z wyłączeniem autobusów. Trzeba mieć prawo jazdy kat. B.
 • D1 – dla osób powyżej 21 lat. Autobus przewożący nie więcej niż 17 osób (wliczając kierowcę), także z lekką przyczepką.
 • D – autobusy, także z przyczepką lekką. Wymaga ukończenia 24 lat.
 • T – od 16 roku życia. Ciągniki rolnicze i pojazdy wolnobieżne. Nie trzeba zdobywać tego uprawnienia, gdy mamy kat. B, C1, C, D1 lub D.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz