Artykuł sponsorowany

Jakie wozy wykorzystuje się w pracach asenizacyjnych?

Jakie wozy wykorzystuje się w pracach asenizacyjnych?

Wóz asenizacyjny to pojazd ciężarowy, który poprzez swoją wyspecjalizowaną konstrukcję został uprawniony do tego, aby przewozić za jego pomocą nieczystości. W praktyce odbywa się to najczęściej tak, że do specjalnej beczki, która umieszczona jest na ramie pojazdu, zasysane są nieczystości.  W niniejszym artykule postanowiliśmy opisać, jak dzisiaj wykorzystuje się wozy asenizacyjne?

Wyposażenie wozu używanego do prac asenizacyjnych

Zbiornik, do którego zasysane są fekalia, musi być wykonany w odpowiedni sposób, aby gwarantował bezpieczne magazynowanie nieczystości. To zadanie czyni go najważniejszym elementem konstrukcyjnym wozu asenizacyjnego. Zapytaliśmy pracownika firmy Agroperfekt o to, z jakiego materiału wykonuje się takie zbiorniki? 

Powiedział nam, że w zależności od rodzaju substancji niebezpiecznej dobiera się różny materiał. Najbardziej oczywistym wyborem jest wysokogatunkowa stal nierdzewna, która gwarantuje odporność na działanie toksyn przez wiele lat. Doskonałą alternatywą są również wypełnienia zbiorników ze specjalnego rodzaju kompozytów. Dzięki temu konstrukcja jest lżejsza, a sam pojazd bardziej ekonomiczny w codziennej eksploatacji.

Szybkość napełniania zbiornika

W procesie wywozu nieczystości szybkość ma kapitalne znaczenie. Nie chodzi tylko o to, że nieprzyjemny zapach może unosić się w okolicy wozu asenizacyjnego, ale przede wszystkim chodzi o wydajność procesu. W coraz większej ilości miejsc jest łatwiej o dostęp do instalacji wodociągowej odprowadzającej ścieki. Jednak tam, gdzie ona nie powstała, szybkość i sprawność opróżniania zbiorników jest niezwykle istotna.

Nie bez znaczenia są również właściwości jezdne wozu asenizacyjnego. Konstrukcja oparta na jednej sztywnej osi gwarantuje bezpieczeństwo transportu, ale może stanowić pewne ograniczenie podczas manewrowania. Wielu producentów świadomych tego ograniczenia kategoryzuje swoje wyroby i dokłada różne usprawnienia, jak obie osie skrętne w zależności od maksymalnej pojemności zbiornika. Do wozu należy dobrać właściwe ogumienie, które będzie gwarantowało możliwość przejazdu nawet w naprawdę trudnych warunkach terenowych. Niektórzy producenci poszli jeszcze o krok dalej i wyposażają wozy w specjalne mieszadła, które z pobieranego materiału mają od razu produkować gnojowicę, która potem posłuży do użyźnienia pól. Jest to bardzo praktyczny przykład wykorzystania naturalnego procesu obiegu energii w przyrodzie.













Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz