Artykuł sponsorowany

Jakie właściwości zdrowotne ma yerba mate, a jakie matcha?

Jakie właściwości zdrowotne ma yerba mate, a jakie matcha?

Jeżeli szukasz zdrowego napoju, który zawiera kofeinę, lecz nie obciąża żołądka tak, jak kawa, spróbuj yerba maty lub matchy. Choć łączy je wysoka zawartość kofeiny, a także przeciwutleniaczy, są napojami odmiennego rodzaju i pochodzą z różnych części świata. W ścisłym sensie tylko matcha jest herbatą, którą w dodatku możesz wykorzystać do bardzo różnych celów kulinarnych.

Co piszczy w matcha?

To herbata zielona najwyższej jakości. W skondensowanej formie zawiera to, co najlepsze dla zielonkawego eliksiru. Dlaczego? Ponieważ jest koncentratem. Liście miele się na kamiennych żarnach, oddzielając twarde części od samego liściastego miąższu. Z niego otrzymuje się bardzo drobny proszek – matchę w pełnej krasie.

Czy to najnowszy pomysł na herbatę? Wręcz przeciwnie, w X w. n.e. stosowano go w Chinach, skąd wywędrował do Japonii. Dzisiaj matchę kojarzy się przede wszystkim z Krajem Kwitnącej Wiśni.

Co daje Ci regularne picie matchy?:

  • pobudza i napełnia pozytywną energią (zawiera 3% kofeiny),

  • zachowuje młodość i odporność (dzięki przeciwutleniaczom),

  • oczyszcza ciało z toksyn (dar od chlorofilu).

Oczywiście, nie musisz udawać się po matchę do Japonii. Z powodzeniem kupisz ją w Polsce, np. w sklepie online lub stacjonarnie w Warszawie na Okulskiej 12: Planetarianie. Ekologiczne produkty na wagę. Nie musisz też pić matchy w postaci herbaty. Proszek możesz dodawać do koktajli, a także do słodyczy i ciast.

Czym yerba mate bogata?

To napój pochodzący z Ameryki Południowej, który – w sensie ścisłym – nie jest herbatą. To liście i gałązki ostrokrzewu, które zaparza się wrzątkiem. Tradycyjnie przygotowuje się yerbę w małej tykwie z metalową słomką. Jeśli chcesz ją kupić, szukaj w dziale herbaty bio na wagę.

Co zyskujesz, jeśli na stałe pijesz yerba mate?

  • optymalny poziom pobudzenia, płynący z kofeiny, która wolno się wchłania i utrzymuje na stałym poziomie w organizmie,

  • łatwość koncentracji i uczenia się, a to dzięki teobrominie i teofilinie, które pobudzają Twój mózg do pracy; działają też korzystnie na cały układ nerwowy,

  • dawkę witamin (C, E, z grupy B) oraz makroelementów (m.in. wapń i żelazo),

  • detoksykację organizmu, a to dzięki bakteriobójczym saponinom,

  • poczucie sytości, ponieważ sprytna yerba oddziałuje na odpowiednie receptory w mózgu.

To także napój ekonomiczny, gdyż jedną porcję możesz zaparzać aż 7 razy. Przy wszystkich swoich zaletach, yerba nie jest wskazana dla osób mających problemy z wrzodami żołądka. Powinny jej też unikać mamy, które czekają na narodziny swoich dzieci oraz karmią piersią.


Oceń artykuł (3)
2.3
Komentarze
Dodaj komentarz