Jakie witaminy ma arbuz?

Jakie witaminy ma arbuz?

Podczas upalnych dni zapotrzebowanie organizmu na płyny jest bardzo duże. Oprócz picia wody warto zatem zadbać, aby pokarmy, które przyjmujemy, także miały w sobie dużo wody. Owoce sprawdzą się idealnie. Jednym z owoców o dużej zawartości wody jest arbuz – soczysty okrągły owoc z czerwonym miąższem w środku. Będzie on świetną przekąską na upalne dni. Przeczytaj, jakie korzyści płyną z jedzenia arbuza.

Strony www Strony www

Czy arbuz tuczy?

Arbuz jest idealnym owocem na upały – zawiera 92 procent wody, a gruba skórka sprawia, że wnętrze owocu zachowuje niską temperaturę. Arbuz z powodzeniem ugasi pragnienie i zastąpi słodkie niezdrowe przekąski.

Kupuj go w całości. Jeżeli nie zdołasz zjeść całego, zawiń owoc w folię i schowaj do lodówki. Pamiętaj jednak, że może być on w lodówce najwyżej dwa dni. Po tym czasie jest duże prawdopodobieństwo, że się zepsuje. Jeżeli owoc jest zbyt dojrzały lub nadgniły, może on przysporzyć więcej kłopotów niż korzyści.

Dodatkowym plusem arbuza jest niska kaloryczność. Dlatego śmiało możesz pozwolić sobie na małe szaleństwo. Arbuz jest bardzo zdrowy.

Jakie korzyści płyną z jedzenia arbuza?

Jest wiele korzystnych właściwości arbuza. Owoc ten ma w sobie dużą ilość substancji odżywczych. Jest źródłem magnezu, potasu, witamin B2, B5 i B6, a także witaminy A i C. Zawiera beta-karoten, likopen oraz cytrulinę – ważny aminokwas.

Te odżywcze substancje pomogą naszemu organizmowi utrzymać świetną kondycję. Wszystko to sprawia, że arbuz pozytywnie wpływa na:

  • usprawnienie pracy serca;
  • obniżenie poziomu cholesterolu;
  • unormowanie ciśnienia tętniczego krwi;
  • uspokojenie nerwów;
  • kondycję włosów i skóry;
  • prace układu pokarmowego.

Ponadto owoc ten ma działanie moczopędne, co pozwala naszemu organizmowi na oczyszczenie się. Z tego powodu poleca się jedzenie arbuza w przypadku chorób nerek i infekcjach układu moczowego. Arbuz podobnie zadziała na wątrobę. Sok z arbuza z łatwością oczyści tkanki organizmu i krew, co pobudzi podstawowe funkcje zarówno nerek, jak i wątroby.

Jak podać arbuza?

Pierwszą przeszkodą, jaką napotkamy na drodze do zjedzenia tego pysznego owocu, jest jego pokrojenie. Może być to nie lada wyzwanie – szczególnie jeżeli kupujemy owoc w całości. Możesz go pokroić w następujący sposób:

  1. Pokrój owoc na pół.
  2. Odetnij końcówki z obu stron.
  3. Całość pokrój na dwucentymetrowe paski – zarówno poziomo, jak i pionowo.

W ten sposób otrzymasz arbuzowe kosteczki. Możesz położyć je na talerz i w takiej formie zjeść, uzyskać szybką przekąskę. Jeżeli potrzebujesz urozmaicenia, zawsze możesz zrobić koktajl z arbuza lub sałatkę z arbuzem.

Do pysznego koktajlu z arbuza potrzebować będziesz:

  • arbuza;
  • ananasa;
  • soku z limonki.

Taki miks nie tylko świetnie smakuje, ale również poprawi twój metabolizm. Zarówno ananas, jak i arbuz mają w sobie składniki odżywcze, które wspomogą pracę żołądka.

Sałatka z arbuzem i fetą sprawdzi się do lekkich i dietetycznych dań. Składniki na jedną porcję to:

  • 15 kostek arbuza;
  • 5 kostek sera feta;
  • Posiekana świeża mięta;
  • 1 łyżka soku z cytryny.

Usuń pestki z arbuza i włóż go do miseczki. Dodaj ser. Całość posyp posiekaną miętą i polej sokiem z cytryny. Otrzymasz pyszną, zdrową i orzeźwiającą sałatkę.

Pamiętaj, że nawet pestki arbuza mają dobroczynne właściwości. Zawierają one białko oraz witaminy z grupy B, które są niezbędne dla funkcjonowania naszego organizmu. Arbuz jest zatem owocem, który dobrze jest włączyć w swoją codzienną dietę – szczególnie latem, kiedy nasze zapotrzebowanie na wodę gwałtownie wzrasta. Arbuz dostarczy nam zarówno wartościowych witamin, jak i odpowiednią ilość płynów – połączenie doskonałe.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
2.3
Komentarze
Dodaj komentarz