Materiał Partnera

Jakie warzywa i owoce importowane są do kraju z Hiszpanii?

Jakie warzywa i owoce importowane są do kraju z Hiszpanii?

Import pozwala na sprowadzenie do kraju warzyw i owoców, które naturalnie nie występują w naszym rejonie geograficznym. Jednym z krajów, od którego najczęściej skupujemy płody rolne jest Hiszpania, a dokładniej- jeden z jej regionów. Andaluzja- bo o niej mowa- znajduje się w południowej części Hiszpanii i słynie z dużej różnorodności upraw warzyw i owoców. Które z nich możemy kupić w polskich sklepach?

Truskawki

Hiszpania jest znanym i cenionym producentem truskawek. Tamtejsi rolnicy głównie zajmują się uprawą  truskawek odmiany freson i kalifornijskiej Camarosy. Charakteryzują się one dużymi owocami o stożkowatym kształcie . Są one intensywnie czerwone i mają lśniącą skórkę. Truskawki z odmiany Camarosa są bardzo soczyste, jędrne, aromatyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jak podkreśla specjalista z firmy Fruits & Vegetables, która zajmuje się importem płodów rolnych z Hiszpanii- ich transport nie sprawia żadnych problemów, a i mogą być przechowywane przez długi czas. Uprawa truskawek pod osłonami, umożliwia cieszenie się tymi owocami przez cały rok.

Arbuzy i melony

Plantacje arbuzów i melonów zlokalizowane są na terenie całej Andaluzji. Te pierwsze dojrzewają pod koniec wiosny i na początku lata. Hoduje się je na świeżym powietrzu, a w Polsce możemy kupić przez cały okres letni. Świeże melony dostępne są o każdej porze roku.

Ziemniaki

Większość wczesnych ziemniaków, które wiosną znajdziemy w sklepach, pochodzi z Hiszpanii. Najpopularniejsze są ziemniaki z Kadyksu, które charakteryzują się wysoką jakością i są powszechnie lubiane przez mieszkańców centralnej Europy. Ziemniaki te cechują się regularnymi kształtami i doceniane są za smak.

Papryka

Papryka to drugie najczęściej uprawiane w Andaluzji warzywo. Jego produkcja odbywa się nawet w okresie zimowym. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu osłon. Papryka z Hiszpanii ma wiele form. W sklepach znajdziemy warzywa długie, średnie i krótkie w kolorze białym, żółtym, czerwonym, pomarańczowym i zielonym. Wyróżniają się niezwykłą jędrnością i wyrazistym smakiem, który zależy od barwy warzywa.

Pomidory

Hiszpańskie pomidory urzekają pięknym aromatem, smakiem i intensywnym kolorem. Są bardzo bogate w witaminy i składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. W Andaluzji najczęściej uprawianymi pomidorami są pomidorki cherry, gałązkowe, zielone, tygrysie i żółte.

Bakłażany

Bakłażany to warzywa typowo letnie, ale dzięki uprawie osłonowej, dostępne są przez okrągły rok. Należą do rodziny psiankowatych. Ogromną zaletą bakłażana jest niskokaloryczność. Warzywo dostarcza organizmowi również potasu, wapnia, magnezu i błonnika.

Opracowanie:
Gorzów Wielkopolski, Wiedeńska 1I lok. 9
tel. 513 015 299
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz