Artykuł sponsorowany

Jakie warunki musi spełniać podłoże pod garaż blaszany?

Jakie warunki musi spełniać podłoże pod garaż blaszany?

Popularne blaszaki to garaże wykonane z trwałej blachy, które są łatwe w montażu i tanie, dzięki czemu znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Doskonale sprawdzają się jako garaż na samochód, a także pomieszczenie magazynowe na budowie lub w ogrodzie. Ale zanim garaż blaszany stanie na naszym podwórku, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. O tym, jak to zrobić decyduje między innymi przeznaczenie konstrukcji, ale nie tylko – co jeszcze?

Odpowiednia lokalizacja

Jeszcze zanim kupisz garaż blaszany, w pierwszej kolejności musisz pamiętać, aby dobrze przemyśleć, w jakim miejscu zostanie ustawiony. Korzystanie z niego powinno być wygodne i bezproblemowe oraz dostosowane do potrzeb związanych z przeznaczeniem obiektu. Jeśli w blaszaku będą przechowywane samochody najlepiej, żeby znalazł się blisko bramy wyjazdowej, a także pod odpowiednim kątem tak, by manewrowanie pojazdem nie stanowiło wyzwania. Ponadto garaż powinien być usytuowany na podłożu płaskim, wyrównanym. Natomiast zdecydowanie mniej przestrzeni będą potrzebować blaszaki wykorzystywane jako schowek na narzędzia czy sprzęty ogrodowe.

Wstępne oczyszczenie miejsca

Blaszane garaże oferowane przez firmy takie jak Konstal w Krasnych-Lasocicach to produkty gotowe do montażu, których instalacja zazwyczaj wliczona jest w cenę zakupu blaszaka. Jednak po Twojej stronie pozostaje odpowiednie przygotowanie podłoża. Przede wszystkim musisz oczyścić miejsce, gdzie ma stanąć garaż, z wszelkich odpadów czy naturalnych przeszkód, np. korzeni, krzaków, chwastów czy dużych kamieni.

Przygotowanie podłoża

Ponadto podłoże pod garaż musi być odpowiednio wypoziomowane i utwardzone. Na to istnieją różne metody, a wybór konkretnej zależy od przeznaczenia garażu. W przypadku wznoszenia konstrukcji jedynie tymczasowo, np. na czas budowy, wystarczy wykorzystać bloczki betonowe. Dla standardowego blaszaka o wymiarach 3x5m wystarczające będzie 6 bloczków umieszczonych ​„po obwodzie” garażu.

Nieco bardziej stabilnym rozwiązaniem jest wykonanie fundamentów. Najczęściej są to fundamenty obwodowe, a więc jak w przypadku standardowych fundamentów pod budynek, wykonuje się rów wzdłuż obwodu obiektu – w przypadku schowka lub garażu na głębokość ok. 50 cm

Natomiast zdecydowanie najtrwalszym i najstabilniejszym sposobem jest wykonanie wylewki betonowej lub wyłożenie podłoża kostką brukową. Dzięki temu powierzchnia jest doskonale utwardzona, a cała konstrukcja garażu blaszanego szczelna, co sprawia, że do wnętrza nie dostaje się wilgoć i bezpiecznie można trzymać w nim samochód.

Po przygotowaniu podłoża i złożeniu garażu przez ekipę fachowców Twoim zadaniem pozostaje jeszcze przytwierdzenie konstrukcji do podłoża.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz