Jakie wady i zalety ma ekstrawertyk?

Jakie wady i zalety ma ekstrawertyk?

Ekstrawertyk uwielbia być w centrum uwagi. Bez trudu nawiązuje nowe znajomości i podejmuje nawet trudne wyzwania. Dowiedz się, czym jeszcze wyróżnia się ekstrawertyk. Poznaj wady i zalety osób o takim rodzaju osobowości. Sprawdź, jak wychować dziecko o cechach ekstrawertycznych i jak stworzyć trwały związek z ekstrawertykiem, by uniknąć codziennych nieporozumień.  

Strony www Strony www

Kto to jest ekstrawertyk i jakie ma zalety?

Jako pierwszy pojęcie ekstrawertyzmu wprowadził Carl Gustaw Jung. Ekstrawertyk to osoba, która nie może usiedzieć w miejscu. Ekstrawertyk uwielbia spędzać czas z innymi osobami i nie znosi samotności. Jest pewny siebie, ma zdolności przywódcze i potrafi szybko odnaleźć się w niemal każdej sytuacji. Jest pracowity, a jego największą motywacją są pochwały.  

Ekstrawertycy to często wybitni uczniowie, szczególnie na początku edukacji szkolnej. Mają wiele zainteresowań. To osoby energiczne, które chętnie uprawiają sport. Lenistwo jest im obce, a gdy zbyt długo są w jednym miejscu, irytują się. Zbyt długi wypoczynek im nie służy. To osoby towarzyskie i kontaktowe, więc bez problemu nawiązują nowe przyjaźnie. Psycholodzy zwracają uwagę, że podczas rozmowy osoba o cechach ekstrawertycznych żywiołowo wyraża swoje myśli i utrzymuje kontakt wzrokowy. 

Jakie są wady ekstrawertyków?

Ekstrawertycy mimo dużej energii życiowej i pozytywnego nastawienia do świata nie są pozbawieni złych cech. Rozmowa z ekstrawertykiem może być irytująca dla drugiej strony, bo ekstrawertyk uwielbia dużo mówić, ale nie potrafi słuchać. Gdy ktoś przyjdzie do takiej osoby, by się wyżalić, może się rozczarować.

To osoby emocjonalne, dlatego w stresujących sytuacjach mogą wpaść w ataki złości lub paniki. Często podejmują decyzję pod wpływem emocji, czego później szczerze żałują. Nie lubią stać w miejscu, więc poszukują nowych doznać, dlatego mogą ranić inne osoby, np. będąc w związku, wielu ekstrawertyków zdradza swoją drugą połówkę. Ekstrawertycy są ciągle w biegu, dlatego mogą zdarzyć im się nagłe stany przemęczenia i smutku.

Jak żyć z ekstrawertykiem?

Już jako dziecko ekstrawertyk wymaga ciągłej uwagi. Takie maluchy są bardzo aktywne, rozpiera ich energia, dlatego rodzice powinni zapewniać im zajęcia, podczas których mogą się rozładować. Najlepsze będą kreatywne zabawy grupowe wymagające intensywnego wysiłku. Monotonne czynności są wyjątkowo nudne dla małych ekstrawertyków. Ważne, by posyłać dziecko na zajęcia sportowe, na których będzie mogło się wyszaleć.

Jeśli chodzi o związek z ekstrawertykiem, nie ma gotowej recepty. Zgodnie z zasadą, że przeciwieństwa się przyciągają, ekstrawertyk może stworzyć idealny związek z introwertykiem. Oczywiście warunkiem jest wzajemne zrozumienie i zaakceptowanie przeciwstawnych charakterów. Dzięki różnicom każda ze stron może nauczyć się czegoś nowego, jednak wymaga to pójścia na kompromis.

Jaka praca jest najlepsza dla ekstrawertyka?

Ekstrawertyk najlepiej odnajdzie się w pracy grupowej, w której może odgrywać rolę lidera. Idealna praca to taka, w której będzie mógł dużo mówić, podejmować trudne wyzwania i się wykazać. Wśród zawodów idealnych dla ekstrawertyka wymienić można coacha, dziennikarza, rzecznika prasowego czy doradcę klienta. Świetnie też sprawdzi się na każdym stanowisku kierowniczym niezależnie od branży.

Przeczytaj, kim jest ambiwertyk.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz