Materiał Partnera

Jakie uszkodzenia opon spotyka się najczęściej?

Jakie uszkodzenia opon spotyka się najczęściej?

Prowadzenie samochodu daje ogromną satysfakcję szczególnie prawdziwym pasjonatom takiej formy aktywności. Jednakże, żeby cieszyć się urokiem jazdy, trzeba właściwie zadbać o stan techniczny pojazdu. Eksploatacja auta sprawia, że samochód narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Na uszkodzenia najbardziej narażone są opony, gdyż mają bezpośredni kontakt z nawierzchnią.

Najczęstsze uszkodzenia ogumienia

Uszkodzenia ogumienia wynikają w zasadzie z nieprawidłowej eksploatacji. Duże znaczenie ma sprawdzanie ciśnienia. Nieprawidłowy poziom może powodować uszkodzenia bieżnika, na przykład  nadmierne zużycie czoła. Najczęściej jednak występują trudności o charakterze mechanicznym, a więc przetarcia, czy przebicia. Bardzo wiele takich usterek można naprawić w zakładzie wulkanizacyjnym. Zasadnicza większość przepić nieprzekraczająca 6 mm może być usunięta w profesjonalnym serwisie. Jednakże problemy takie jak uszkodzenie ściany bocznej bądź barku opony są trudne do likwidacji, a naprawa nieopłacalna. Dlatego trzeba zadbać o właściwą eksploatację, co stanowi gwarancję satysfakcji i bezpieczeństwa podczas jazdy.

Jakie są przyczyny usterek eksploatacyjnych?

Niekorzystny wpływ na opony mają takie zachowania jak nagłe przyspieszenie, czy hamowanie. Duża znaczenie ma także rodzaj nawierzchni. Najgorsza dla opon jest nawierzchnia nierówna i kamienista. Przyczyną usterki eksploatacyjnej może być niespodziewany najazd na krawężnik albo dziurę. Co więcej, nieprawidłowo dobrana opona może zniszczyć się na skutek zsunięcia się felgi – wskazuje specjalista reprezentujący firmę Serwis Opon Rafał Szymczak z Sieradza.

Istnieje wiele symptomów, na których podstawie można dojść do wniosku, że z oponami dzieje się coś niedobrego. Szczególne znaczenie mają nagłe wibracje, czy też zbaczanie z toru jazdy. W takiej sytuacji należy przerwać dalszą jazdę i sprawdzić stan ogumienia jak i jego ciśnienie. Najlepiej jednak od razu udać się do serwisu opon, dzięki temu jest szansa na odpowiednio wczesną diagnozę i uratowanie opon od całkowitego zniszczenia.

Odpowiednia profilaktyka opon

Duże znaczenie ma systematyczna kontrola, którą można wykonywać w zakładzie lub samodzielnie.  W zakres tego działania wchodzi weryfikacja głębokości bieżnika, ciśnienia czy uszkodzeń mechanicznych gumy. Aby to zniwelować można także zaopatrzyć się w opony wzmacniane, które charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością.

Opracowanie:
Sieradz, Niska 4
tel. 602 279 213
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz