Materiał Partnera

Jakie usługi wykonują tartaki?

Jakie usługi wykonują tartaki?

Tartak to miejsce, w którym odbywa się kompleksowa obróbka drewna – cięcie, suszenie, frezowanie, impregnacja. Poszukując materiału idealnego na więźbę dachową lub opał warto skorzystać z pomocy pracowników tartaku, którzy pomogą Ci dobrać odpowiedni rodzaj drewna. Na czym polega praca w tartaku i dlaczego to tam najlepiej zakupić wysokiej jakości drewno?

Jak wygląda praca w tartaku?

Tartak to przedsiębiorstwem zlokalizowane zazwyczaj w okolicy dużego kompleksu leśnego. Zapewnia to przedsiębiorcom bliskość niezbędnych surowców i ogranicza koszty transportu drewna. Firmy świadczące usługi tartaczne, takie jak Sumer Polska posiadają zaplecze w formie profesjonalnych maszyn i urządzeń do cięcia i obróbki drewna - w tym maszyn i narzędzi stolarskich, obrabiarek do drewna lub traków taśmowych.

Podstawowych zadaniem, przed jakim stają pracownicy tartaku jest przecieranie drewna za pomocą traków, którego efektem jest uzyskanie drewna pozbawionego kory oraz ogłowionego.

Najpopularniejsze usługi tartaczne

Aby klient mógł zakupić wysokiej jakości drewno, niezbędne jest jego odpowiednie przygotowanie. Z tego względu pracownicy tartaków wykonują wiele specjalistycznych prac. Do usług, które oferują tartaki, należy na przykład przecieranie surowca iglastego i liściastego, rozpiłowywanie drewna, ta także struganie oraz profilowanie drewna. Tartaki oferują także usługi frezowania tarcicy iglastej i liściastej, suszenie tarcicy oraz impregnację zanurzeniową lub ciśnieniową.

To właśnie w tartaku powstają elementy stolarki budowlanej, w tym:

  • więźba dachowa,
  • belki,
  • krokwie,
  • kantówki,
  • szalunki,
  • podbitki,
  • jętki,
  • podpory,
  • listwy,
  • murłaty.

Zakupić możesz w nim także drewno konstrukcyjne, deski obiciowe i szalunkowe oraz łaty i kontrłaty.

Na czym polega suszenie tarcicy?

Tarcica jest głównym produktem tartaków. Powstaje z przetarcia drzewa i zaliczyć możemy do niej deski, bale, listwy, łaty, krawędziaki, belki oraz inne wyroby z drewna. Jedną z głównych usług tartacznych jest właśnie suszenie tarcicy, mające celu obniżenie wilgotności początkowej drewna, aby nadawało się ono do wykorzystywania w warunkach przyszłej eksploatacji, jako produkt końcowy. Jest to jeden z najważniejszych składników procesu produkcyjnego drewna w tartaku.

Proces ten może przebiegać zarówno w sposób naturalny, jak i sztuczny – przy użyciu specjalistycznych komór suszarniczych lub suszarek. Różne gatunki drewna suszy się w inny sposób, a w zależności od jego przyszłego zastosowania produkt końcowy może mieć różny stopień wilgotności. Proces ten wykonywać powinni jedynie specjaliści, ponieważ niewłaściwe jego przeprowadzenie mogą powodować poważne wady materiału i obniżać jakość drewna.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz