Materiał Partnera

Jakie usługi obejmuje fracht morski?

Jakie usługi obejmuje fracht morski?

Jeśli myślisz o rozpoczęciu importowania lub eksportowania towarów warto, żebyś bliżej przyjrzał się metodom wysyłki. W przypadku dużych ładunków doskonałym wyborem jest fracht morski. Często wykorzystuje się go do importowania towarów od producentów z Dalekiego Wschodu. Koszty transportu morskiego nie są wysokie, opcja ta jest więc opłacalna. Czym dokładnie jest fracht morski? Jakie usługi obejmuje?

Fracht morski jest powszechną metodą transportu towarów na całym świecie, przy użyciu dużych statków towarowych. Przewożone są ładunki w kontenerach, drobnicowe, ponadgabarytowe, masowe i ciężkie. Towar może zajmować cały kontener lub jego część (wówczas współużytkuje go z innymi przesyłkami). Inna forma przewozu to ta, w której ciężarówki lub inne pojazdy wjeżdżają na statek z ładunkiem, są zabezpieczane na czas podróży, a następnie po prostu odjeżdżają do miejsca przeznaczenia. Z kolei towary takie, jak metale lub kruszywa, przewozi się często w ładowniach statków, zamiast w kontenerach.

Zalety frachtu morskiego

Transport morski jest szczególnie opłacalny w przypadku wysyłki ciężkich lub dużych ładunków. Jego cena jest średnio 4-6 razy niższa niż przeciętny koszt transportu lotniczego. Ponadto fracht morski jest bardziej przyjazny dla środowiska. Jak wspomnieliśmy powyżej, do wyboru mamy kilka różnych opcji wysyłki. Drogą morską możesz transportować niemal każdy towar. Statki docierają do najdalszych zakątków świata.

Jak działa fracht morski?

W zakresie transportu morskiego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy spedycyjnej, aby towary bezpiecznie i legalnie dotarły do celu. To bardzo pomocne, ponieważ procesy importowe i celne są dość złożone. Błędy mogą słono kosztować, dlatego zaangażowanie specjalistów jest skutecznym sposobem zarządzania ryzykiem i zapewniają sprawny przebieg transportu.

Etapy transportu drogą morską:

1. Wybierz firmę spedycyjną i ustal ofertę na daną usługę.
2. Firma przewozowa odbierze towary.
3. Twoja przesyłka zostanie przetransportowana do portu i przejdzie odprawę celną w miejscu pochodzenia.
4. Towary zostają załadowane na statek.
5. Po przybyciu do kraju ponownie przechodzą odprawę celną (zazwyczaj za pośrednictwem spedytora) i zostają zwolnione po zapłaceniu wszystkich ceł i podatków.
6. Finalnie ładunek zostaje dostarczony do miejsca docelowego.

Jak długo trwa transport morski?

Fracht morski trwa znacznie dłużej niż transportowanie towarów drogą powietrzną. – Musisz wziąć pod uwagę czas potrzebny na dostarczenie towarów do portu w miejscu ich pochodzenia, czas na odprawę celną zarówno w miejscu pochodzenia, jak i w miejscu docelowym, a także czas spędzony na wodzie. Należy jednak pamiętać, że istnieje szereg problemów, które mogą powodować opóźnienia. Od dostawcy, który nie ma czasu na dostawę do portu, przez złą pogodę, aż po wyzwania związane z lokalnym transportem lub procedurami celnymi – tłumaczy ekspert z firmy Vetro. Jeśli przesyłka musi dotrzeć do celu w ściśle określonym terminie, musisz zaplanować i zorganizować transport z dużym wyprzedzeniem.

Nadanie przesyłki drogą morską nie powinno być zbyt skomplikowane, jeśli wybierzesz renomowaną firmę spedycyjną. Fracht morski pozostaje tanim i niezawodnym sposobem transportu towarów na całym świecie. Pasuje do wielu rodzajów działalności.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz