Artykuł sponsorowany

Jakie uprawnienia ma Komornik Sądowy Agnieszka Herda?

Jakie uprawnienia ma Komornik Sądowy Agnieszka Herda?

Komornik Sądowy Agnieszka Herda jest funkcjonariuszem publicznym, działającym przy sądzie rejonowym w Środzie Wielkopolskiej, mającym uprawnienia do prowadzenia egzekucji. Komornik ma obowiązek wykonania orzeczenia sądu. Nie ma prawa odmowy  wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Sprawdźmy zatem, jak pracuje komornik sądowy i skąd otrzymuje informacje o dochodach, kontach i majątku dłużnika.

Jakie obowiązki ma Komornik Sądowego Agnieszka Herda?

Komornik sądowy kojarzy nam się z egzekwowaniem długów i często z windykatorem. Nic bardziej mylnego, komornik nie jest windykatorem, a urzędnikiem państwowym. Każdy ma inne spojrzenie na instytucję komornika sądowego. Prawdą jest, że większość społeczeństwa podchodzi do komornika z dystansem, a nawet jest negatywnie nastawiona do urzędnika. Są  jednak osoby, które cenią sobie działania komornika, czyli wierzyciela. Komornik Sądowy Agnieszka Herda wykonuje egzekucje sądowe, czyli zajmuje się ściąganiem długów, ale tylko i wyłącznie na mocy postanowienia sądu. Jej działanie rozpoczyna się w chwili  otrzymania od sądu tytułu wykonawczego. Jako funkcjonariusz publiczny komornik, nawet gdyby chciał, nie może odmówić wszczęcia wykonania orzeczenia sądowego. W tym momencie ma obowiązek zajęcia majątku dłużnika na rzecz wierzyciela.

Jakie działania podejmuje komornik sądowy Agnieszka Rita Herda?

Komornik Sądowy Agnieszka Herda wykonuje wiele czynności, w celu odzyskania długu.  Zajmuje dochody dłużnika lub jego majątek. W pierwszej kolejności ustala wpływy. Jeśli chodzi o wynagrodzenie za pracę i świadczenie emerytalno-rentowe, to zgodnie z ustawą blokuje w określonej części. Natomiast, w przypadku umowy zlecenia, nadpłaty podatku, czy środków na rachunku bankowym zajmuje w całości wpływy. W przypadku świadczeń pieniężnych sytuacja jest prosta, ale przy majątku ruchomym bądź nieruchomościach, procedury są bardziej skomplikowane. Komornik, przejmując majątek dłużnika, musi go zlicytować, by po sprzedaży, uregulować dług. Ze środków pochodzących ze sprzedaży elementu majątku, komornik przelewa pieniądze na konto wierzyciela oraz pokrywa wszystkie koszty. Dłużnik jest informowany o postępowaniu egzekucyjnym, otrzymuje powiadomienie z kancelarii komorniczej, o zajęciu dochodów, blokady środków na rachunku bankowym, czy majątku.

W jaki sposób komornik zdobywa informacje?

Komornik Sądowy Agnieszka Herda sprawdza informacje przekazane przez wierzyciela, szczególnie wtedy, gdy dłużnik ukrył swoje dochody. Jednak kancelaria komornicza korzysta z innych, bardziej rzetelnych informacji. Elektroniczny dostęp do Centrum Personalizacji Dokumentów umożliwia sprawdzenie identyfikatorów personalnych dłużnika takich jak numer PESEL i numer dowodu osobistego oraz danych adresowych dłużnika. Komornik korzysta również z Platformy PUE ZUS dla komorników sądowych, która umożliwia ustalenie miejsca zatrudnienia dłużnika. Kolejnym źródłem jego informacji dla jest System Ognivo, umożliwiający elektroniczną wymianę informacji z bankami, dotyczącą poszukiwania rachunków bankowych danego dłużnika. Za pomocą systemu Ognivo komornik sądowy drogą elektroniczną wysyła zapytanie, czy w danym banku dłużnik posiada rachunek bankowy. Odpowiedź pozytywna z danego banku umożliwia zajęcie rachunku bankowego należącego do dłużnika. Innym Systemem informatycznym, umożliwiającym ustalenie czy dłużnik jest właścicielem lub posiadaczem pojazdów, jest EPIK. Komornik Sądowy Agnieszka Herda dysponuje elektronicznym dostępem do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, co pozwala na szybkie odnalezienie pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na dłużnika.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz