Materiał Partnera

Jakie typy prętów stalowych oferuje Italinox Polska?

Jakie typy prętów stalowych oferuje Italinox Polska?

Wykorzystywane na szeroką skalę przede wszystkim w budownictwie – konstrukcjach stalowych, kratownicach lub do produkcji śrub. Mowa o prętach stalowych, czyli wyrobach hutniczych, których wymiar poprzeczny jest mniejszy od ich długości. Uzyskiwane metodą walcowania lub ciągnienia, różnią się przede wszystkim kształtem przekroju. Szeroki asortyment tego rodzaju produktów o odmiennych parametrach oferuje hurtownia Italinox Polska.

Jak powstają pręty stalowe?

Metody produkcji tego rodzaju wyrobów hutniczych można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje: walcowanie na gorąco oraz ciągnienie na zimno. Produkty wytwarzane obydwiema metodami można odnaleźć w katalogu wyrobów stalowych hurtowni Italinox Polska. W pierwszym przypadku stal jest obrabiana w bardzo wysokiej temperaturze. Po jej podgrzaniu jest umieszczana pomiędzy specjalnymi walcami, które nadają jej ostateczny kształt oraz rozmiar. Dzięki wysokim wartościom cieplnym można wpłynąć na nanostrukturę surowca, uzyskując tym samym jego pożądane właściwości. To sposób cechujący się szybkością oraz powtarzalnością uzyskiwanych elementów. Druga technika to z kolei ciągnienie, która jest o wiele bardziej precyzyjna w porównaniu do poprzedniej. Stal zostaje przeciągnięta przez maszynę nazywaną ciągadłem. Dzięki temu procesowi pręty uzyskują gładką i lśniącą powierzchnię. Dodatkowo mogą być wyjątkowo cienkie, jednak to nie wpływa na ich wytrzymałość.

Jakie są rodzaje prętów ze stali?

Taki asortyment różni się między sobą przede wszystkim typem przekroju. Według tego można podzielić je na: okrągłe, sześciokątne, kwadratowe oraz prostokątne, nazywane także płaskownikami. Szczególny rodzaj stanowią zaś pręty gwintowane, które na swojej powierzchni mają nacięcia wykonane w kierunku zewnętrznym. Dzięki temu mogą zostać umieszczone w gwincie ze żłobieniem wewnętrznym, czyli innym słowy zostać po prostu wkręcone. Wymiary takich perforacji są odgórnie znormalizowane PN przez Polski Komitet Normalizacyjny. W ofercie można odnaleźć szeroką gamę produktów pod tym względem, czyli od M3 aż do M42.

Warto wspomnieć, że wszystkie pręty proponowane przez Italinox Polska są wykonane ze stali kwasoodpornej oraz nierdzewnej. Oznacza to, że są one odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak między innymi: wilgoć, promieniowanie słoneczne, roztwory alkaliczne. Świadczy o tym oznakowanie surowca jako AISI 304 i 316L. Wyjątkiem jest zaś stal AISI 303, która jest przeznaczona wyłącznie do obróbki na automatach. Dzięki wyższej zawartości siarki uzyskuje dobre parametry skrawalności, jednakże odbywa się to kosztem właściwości mechanicznych oraz wytrzymałości na procesy korozyjne.

Opracowanie:
Wysogotowo, Skórzewska 65
tel. 61 647 19 50
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz