Materiał Partnera

Jakie typy lakierów samochodowych można wyróżnić?

Jakie typy lakierów samochodowych można wyróżnić?

Decydując się na zakup samochodu, większość z nas kieruje się marką i parametrami technicznymi. Wygląd pojazdu również odgrywa dużą rolę. W końcu pragniemy, by auto zwyczajnie nam się podobało i wpisywało się w nasze gusta estetyczne. To ważna kwestia szczególnie dla kobiet. Obecnie mamy do wyboru szeroką gamę kolorystyczną lakierów samochodowych i ich wykończeń. Jakie typy powłok można wyróżnić?

O czym warto pamiętać przy wyborze lakieru samochodowego?

Lakier samochodowy jest substancją powłokotwórczą. Jest zdecydowanie bardziej płynny od zwykłej farby i spełnia określone w pojeździe określone funkcje. Przede wszystkim pozwala uzyskać na karoserii jednorodną i gładką powierzchnię, która chroni auto przed korozją i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ponadto lakier samochodowy nadaje autu niepowtarzalnego wyglądu i charakteru. Jeśli staniemy przed koniecznością polakierowania samochodu, nie powinniśmy kierować się  jedynie kolorem powłoki. Jak informuje specjalista z firmy Mega Colour/Eurochem – równie ważna jest jakość lakieru. Najnowocześniejsze lakiery samochodowe nie są najtańsze, za to doskonale przylegają do karoserii i chronią ją przez wiele lat, bez odpryskiwania.  Są także dobrze przystosowane do zmieniających się warunków atmosferycznych- nie straszne im palące słońce ani siarczysty mróz.

Podział lakierów samochodowych

Lakiery samochodowe można podzielić w zależności od czynnika kategoryzującego. Najczęściej spotykany jest ich podział ze względu na wygląd. Dlatego też możemy mówić o lakierach:

  • niemetalicznych – cechują się dużą twardością, kiedyś były powszechnie stosowane. Obecnie można je spotkać w pojazdach w wersji podstawowej;
  • matowe- nie są zbyt odporne na utlenianie i uszkodzenia mechaniczne, jednak uwielbiają je właściciele aut sportowych. Nadają karoserii niepowtarzalnego wyglądu, co zwraca uwagę przechodniów;
  • metaliczne- są połyskliwe za sprawą domieszki sproszkowanego aluminium. Cieszą się dużą popularnością wśród kierowców;
  • perłowe- są mniej połyskliwe od lakierów metalicznych i bardziej podatne na odpryskiwanie

Na rynku znajdziemy też tak zwane specjalne lakiery samochodowe. Wyróżniają się one interesującym i niecodziennym efektem. Możemy do nich zaliczyć lakiery samochodowe neonowe, typu kameleon lub imitujące rdzę. Te ostatnie stosuje się do postarzania karoserii.

Jak dbać o lakier samochodowy?

Żeby samochód jak najdłużej cieszył nasze oko, należy odpowiednio zadbać o karoserię. Auto należy regularnie myć, najlepiej na myjni bezdotykowej. W tym celu należy używać specjalnych kosmetyków samochodowych, których skład nie zniszczy powłoki lakierowej. Raz na jakiś czas warto zdecydować się na polerowanie lakieru samochodowego, najlepiej w profesjonalnym warsztacie. Czynność tę można wykonać także na własną rękę- potrzebna będzie pasta polerska i pod polerski. Zarówno środek, jak i czyściwo, musimy właściwie dobrać do rodzaju powłoki.

Opracowanie:
Ostrów Wielkopolski, Bema 38
tel. 62 736 57 26
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz