Artykuł sponsorowany

Jakie tuleje łożyskowe stosuje się w motoryzacji?

Jakie tuleje łożyskowe stosuje się w motoryzacji?

Tuleje łożyskowe ułatwiają przeniesienie napędu w różnego rodzaju maszynach, co sprawia, że mają bardzo szerokie zastosowanie. Są wykorzystywane w motoryzacji, a także przy budowie maszyn przemysłowych, budowlanych oraz spożywczych i zabawek. Należy jednak mieć świadomość, że istnieje kilka typów łożysk oraz tulei, z czego każdy z nich będzie miał nieco inne przeznaczenie.

Czym jest łożysko w motoryzacji?

Łożysko ślizgowe jest częścią urządzenia mechanicznego. Głównym zadaniem łożysk jest podparcie układu roboczego oraz zmniejszenie oporów na elementach współpracujących będących w ruchu osi, wałów i osadzonych w nich elementów. Części te są istotne tam, gdzie do czynienia mamy z ruchem i jednoczesnym przenoszeniem dużych obciążeń, dlatego jest to istotna kwestia dla motoryzacji, jak również dla innych branż.

Naturalnie łożyska mają swoje zastosowanie również w pojazdach spotykanych na co dzień przez każdego – czyli w samochodach. Znajdują się one w silniku oraz w rozrządzie, dzięki nim otwierają się drzwi, poruszają się wycieraczki, podnosi klapa bagażnika, możliwe jest ustawienie fotela. We wszystkich przypadkach są to najczęściej łożyska ślizgowe, czyli elementy nieposiadające ruchomych części pośrednich, które są ruchome. Znajdziemy je także w pompach układu chłodzenia, w układzie paliwowym, klimatyzacji.

Podstawowe rodzaje materiałów ślizgowych

Tuleje ślizgowe są niezwykle istotnym elementem konstrukcyjnym dla maszyn w motoryzacji i urządzeniach technicznych. Dlatego ważne jest, aby poznać dobrze warunki, w jakich będą pracować, dobrać właściwe rozwiązanie po określeniu tych warunków i zapewnić także optymalne warunki pracy. Najprostszy przykład – konieczność zadbania o właściwe smarowanie. Tuleje ślizgowe powinny być idealnie dopasowane, z uwzględnieniem wszelkich parametrów związanych z wielkością, materiałem, obciążeniem, temperaturą pracy itp. Potwierdza to dla nas ekspert z firmy FPM IN-BEAR, będącej dystrybutorem materiałów ślizgowych na indywidualne zamówienie.


Na koniec wymieńmy kilka podstawowe rodzaje materiałów ślizgowych, wśród których na pierwszych pozycjach znajdują się omawiane przez nas tuleje łożyskowe. Nasza lista prezentuje się następująco:

  • tuleje ślizgowe cylindryczne,
  • tuleje ślizgowe kołnierzowe,
  • łożyska mostowe,
  • płyty ślizgowe i taśmy i podkładki oporowe,
  • panewki łożyskowe.

Jeśli nazwy wydają się naszym czytelnikom nieco zagadkowe, zachęcamy do zapoznania się z materiałami, które wizualnie prezentują działanie poszczególnych rozwiązań.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz