Materiał Partnera

Jakie taśmy przenośnikowe stosuje się w branży energetycznej?

Jakie taśmy przenośnikowe stosuje się w branży energetycznej?

W branży energetycznej wykorzystuje się szereg materiałów, dzięki którym możliwe jest wytworzenie energii i jej dalsze rozprowadzenie. Jednym z nieodłącznych elementów energetyki jest węgiel, który sprawdza się doskonale w procesach generowania energii cieplnej. Surowiec ten musi być dostarczony do elektrowni, gdzie następnie transportowany jest do określonych punktów za pomocą taśm przenośnikowych. Jakie z nich wykorzystuje branża energetyczna?

Tkaninowo-gumowe taśmy trudnozapalne

Węgiel transportowany do różnych stanowisk w elektrowniach jest materiałem palnym stałym, w związku z czym do jego transportu należy wykorzystywać maszyny przygotowane do takich warunków pracy. Świetnie sprawdzają się tkaninowo-gumowe taśmy przenośnikowe, które poprzez zastosowanie specjalnych okładek gumowych trudnozapalnych radzą sobie z transportowaniem takich kopalin. W branży energetycznej nierzadko konstruuje się długie i nachylone trasy, na jakich taśmy muszą dostarczać surowce. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem będą produkty ze stalowo-gumowym rdzeniem i ocynkowanymi linkami ST.

Taki typ taśm przenośnikowych, podobnie jak wspomniane już taśmy trudnozapalne, dostępne są w szerokim asortymencie Fabryki Taśm Transporterowych Wolbrom S.A., która dla swoich klientów przygotowuje je w różnych wariantach, gwarantując idealne dopasowanie do potrzeb i oczekiwań. W branży energetycznej stosowane taśmy przenośnikowe są przeważnie wieloprzekładkowe. Czym jeszcze charakteryzują się takie modele?

Ochrona na wypadek wybuchu pyłów

W zakładach działających w wymagającej branży energetycznej pojawia się wiele zróżnicowanych zagrożeń. Mogą być one spowodowane m.in. wybuchem pyłów. Takie zagrożenie nie stanowi przeszkody dla wysokiej jakości taśmy przenośnikowej tkaninowo-gumowej. Mieszanki gumowe zastosowane w modelach trudnozapalnych sprawiają, że doskonale sprawdzają się one i pozostają w pełni bezpieczne w strefach 20, 21 i 22 w klasyfikacji zagrożeń wybuchowych ATEX.

We wszelkiego rodzaju elektrowniach i innych obiektach związanych z branżą energetyczną transportowanie węgla musi odbywać się zatem w sposób właściwy i bezpieczny. Gwarantują to taśmy przenośnikowe z przekładek tkaninowych z tworzyw sztucznych EP lub PP, które zawierają trudnozapalne gumy rdzeniowe i okładki. Nowoczesne rozwiązania technologiczne w tym zakresie sprawiają, że transportowanie materiałów odbywa się bez większych przeszkód nawet na sporych odległościach w zakładach działających w branży energetycznej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz