Materiał Partnera

Jakie szambo wybrać?

Jakie szambo wybrać?

Wraz z budową domu jednorodzinnego pojawia się kwestia dokonania licznych przyłączy. Jest to konieczne, ponieważ inaczej różne sieci i instalacje nie będą mogły odpowiednio działać. W przypadku, jeśli podłączenie budynku do sieci kanalizacyjnej okazuje się niemożliwe, musimy zdecydować się na montaż szamba, czyli specjalnego szczelnego zbiornika, w którym będą gromadzone zanieczyszczenia. Na rynku istnieją różnego rodzaje szamba.

Jak obliczyć pojemność szamba

Zanim zajmiemy się pracami prowadzącymi do montażu szamba, musimy znać pojemność zbiornika, który będzie odpowiedni do naszych potrzeb. Im więcej mieszkańców, tym oczywiście i szambo powinno być większe. W ramach wyliczeń najlepiej przyjąć, że jedna dorosła osoba zużywa codziennie 150 litrów wody. Przy tym musimy pomyśleć, co ile dni będziemy chcieli, by szambo było opróżniane. Średnio dla 4-osobowej rodzinie i przy częstości opróżniania w granicach 2 tygodni, szambo powinno mieć pojemność co najmniej 8400 litrów.
Dobranie odpowiednio dużego szambu nie powinno sprawić problemów, ponieważ istnieje wiele firm zajmujących się tego rodzaju zbiornikami. Jedną z nich jest firma Armatura-Wodno-Kanalizacyjna z Dobrego Miasta.

Szambo betonowe czy plastikowe? – trudny wybór

Jeśli już wyliczyliśmy pojemność zbiornika, pozostaje nam wybór materiału, z którego szambo ma być wykonane. Na rynku najczęściej spotykanymi są szamba betonowe i plastikowe. W zależności od warunków panujących na działce powinniśmy wybrać jedno z nich.
Szambo betonowe do rozwiązanie na lata. Ze względu na trwałość materiału, jakim jest beton, który także jest odporny na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne, tego rodzaju zbiornik bardzo dobrze się sprawdzi nawet w przypadku, jeśli przed szambem ma znaleźć się np. garaż czy inne pomieszczenie gospodarcze. Warto jednak zwrócić uwagę na to, ze duża waga tego rodzaju rozwiązania rodzi ze sobą dodatkowe koszty związane z transportem. Konieczne byłoby skorzystanie z usług specjalistów – firmy transportowej posiadającej pojazdy dostosowane do przewożenia tego typu ładunków.
Szambo plastikowe jest dobrą, lżejszą alternatywą dla szamba betonowego. Specjalna mieszanka tworzyw sztucznych jest odporna na działanie m.in. wilgoci i innych czynników, które mogłyby pojawić się w gruncie. Jednak na działkach, których poziom wód gruntowych jest wysoki, korzystanie z szamba plastikowego – wtedy konieczne jest z skorzystanie z wariantu betonowego. Zaletami plastikowego zbiornika jest mała waga oraz możliwość realizacji prac umieszczenia w ziemi i podłączenia szamba na własną rękę, bez konieczności korzystania z usług podmiotu dysponującego ciężkim sprzętem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz