Artykuł sponsorowany

Jakie symptomy mogą oznaczać początki zaćmy?

Jakie symptomy mogą oznaczać początki zaćmy?

Zaćma uważana jest za jedną z najpoważniejszych chorób narządu wzroku. Niestety jest też jedną z występujących najczęściej, szczególnie u osób starszych. Nieleczona może doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty. A nawet jeśli nie, związane z nią symptomy w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka. W jaki sposób dochodzi do zaćmy? Jakie objawy powinny zwrócić uwagę i czy możliwe jest leczenie?

Czym jest zaćma?

Schorzenie oczu, jakim jest zaćma, często nazywane jest także kataraktą. Polega ona na tym, że dochodzi do całkowitego lub częściowego zmętnienia naturalnej soczewki. W pełni sprawna soczewka odpowiada za przepuszczanie światła do oka oraz jego załamywanie tak, by trafiło do siatkówki. Następnie nerw wzrokowy przekazuje impuls do mózgu, co ostatecznie sprawia, że widzimy i co najważniejsze – widzimy wyraźnie. Natomiast zaćma sprawia, że do siatkówki dociera niewielka ilość światła, przez co tracimy ostrość widzenia, a obraz staje się rozmyty, niczym za mgłą. Zazwyczaj zaćma dotyka osoby starsze, ale podeszły wiek to nie jedyna przyczyna jej powstawania. Oprócz zaćmy starczej, czyli nabytej pojawia się także zaćma wrodzona, pourazowa lub polekowa. Często towarzyszy też różnym chorobom jak np. cukrzyca, dystrofia miotoniczna czy atopowe zapalenie skóry.

Objawy zaćmy

Nierzadko początkowe objawy zaćmy są na tyle nieszkodliwe i niewielkie, że pozostają niezauważone, aż do momentu, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Warto więc być szczególnie wyczulonym na symptomy takie jak:

  • częste zmęczenie i łzawienie oczu,
  • utrudnione widzenie w nocy lub słoneczny dzień,
  • ból oczu podczas przebywania na nasłonecznionym terenie,
  • wystąpienie złudzeń optycznych podczas patrzenia na światła,
  • brak poprawy widzenia pomimo noszenia okularów.

Oczywiście zaobserwowanie nawet kilku z powyższych symptomów nie od razu musi świadczyć o tym, że masz zaćmę. Aby mieć pewność, jak najszybciej wybierz się do specjalisty. Zlokalizowany w Sulęcinie Gabinet Okulistyczno-Optyczny Tatiany Pokotyckiej to miejsce, gdzie wykwalifikowany okulista przeprowadzi wszelkie niezbędne badania i szczegółową diagnostykę.

Jak wyleczyć zaćmę?

Na szczęście rozwój medycyny pozwolił na całkowite wyleczenie zaćmy. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie zabiegu, który polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną o odpowiednio dobranych parametrach. Cały zabieg trwa około 20 minut, a efekty są natychmiastowe. Z decyzją o poddaniu się operacji nie warto czekać do ostatniej chwil, gdyż istnieje ryzyko, że nie przyniesie pożądanych efektów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz