Materiał Partnera

Jakie surowce wtórne możemy sprzedać na skupie?

Jakie surowce wtórne możemy sprzedać na skupie?

Niemal w każdym mieście działa placówka skupu surowców wtórnych. Na ich sprzedaży możemy nieco zarobić – wszystko jednak zależy od tego, co mamy do zaoferowania. Nie wszystkie surowce wtórne mają bowiem tę samą cenę rynkową. Gromadzenie niektórych rodzajów śmieci – na przykład zużytego sprzętu elektronicznego – może mieć dużo więcej korzyści, niż gromadzenie innych – takich jak chociażby makulatura. Co jeszcze możemy sprzedać w skupie?

Jakie metale najlepiej oddawać do skupu?

Nie ulega wątpliwości, że z roku na rok rośnie zużycie metali szlachetnych. Wbrew pozorom nie dlatego, że rośnie zapotrzebowanie na wyroby jubilerskie. Metale szlachetne są niezbędne do produkowania zminiaturyzowanych sprzętów elektronicznych, z których korzystamy na co dzień.

Kupując nowy telefon przykładamy swoją rękę do wspomnianego wyżej rosnącego zużycia. Możemy na szczęście zadziałać także w drugą stronę, oddając zgromadzony sprzęt elektroniczny do skupu.

Tam zostanie on przekazany w odpowiednie ręce lub na miejscu rozmontowany – zawarte w naszym urządzeniu metale szlachetne zostaną wydobyte i wykorzystane ponownie. Niestety, trudno na tym zarobić, jeśli mamy do oddania tylko telefon – elektrośmieci sprzedawane są bowiem w tonach. Jeśli chcemy pozyskać dodatkowe środki ze skupu tworzyw sztucznych, takiego jak ten prowadzony przez firmę Sal‐Met, powinniśmy skupić się na innych metalach – przede wszystkim aluminium oraz miedzi.

To cena skupu właśnie tych metali jest najkorzystniejsza, szczególnie, jeśli zważymy na ich dużą dostępność. Wszak z aluminium stworzone jest przeważająca większość puszek na napoje, natomiast miedź znajdziemy między innymi w kablach elektrycznych.

Jakie są ceny skupu złomu w przeliczeniu na kilogram?

Ceny skupu złomu wahają się w zależności od regionu oraz sytuacji rynkowej. Na wspomnianym wyżej złomie aluminiowym możemy zarobić około 3,50zł za kilogram – jeśli mowa o puszkach. Inny złom aluminiowy może kosztować od 2 do 8zł. Złom miedziany to już znacznie lepszy zarobek – możemy liczyć tutaj na kwotę od 14 do 18zł. Podobna jest cena złomu z brązu, ten jednak jest dużo gorzej dostępny. Najdroższy jest natomiast złom z cyny, jego cena waha się od 37 do 53zł za kilogram, natomiast z dodatkiem srebra złom tego rodzaju może kosztować nawet około 80zł.

Jeśli zaś chodzi o surowce wtórne niemetalowe, to za makulaturę uzyskamy od od 8 do 14gr, folia od 20 do 30gr, natomiast tłuczka szklana spożywcza od 1 do 2gr za kilogram.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz