Artykuł sponsorowany

Jakie standardy powinny spełniać windy szpitalne?

Jakie standardy powinny spełniać windy szpitalne?

Szpitale, kliniki to zwykle duże, wielokondygnacyjne budynki. Przemieszczanie się po takich obiektach – zwłaszcza między piętrami – może sprawiać wiele kłopotów. Dotyczy to nie tylko osób chorych czy z ograniczeniami ruchowymi, ale także pracującego tam personelu medycznego. Właśnie dlatego budynki te wyposaża się w windy. Czym musi wyróżniać się dźwig szpitalny?

Dlaczego windy są niezastąpione w obiektach szpitalnych?

Windy są montowane w szpitalach po to, aby ułatwić komunikację pionową. Mają one dobrze służyć personelowi medycznemu oraz hospitalizowanym tam pacjentom.

Dźwigi szpitalne to specjalnie przystosowane urządzenia, które służą do transportu ludzi, łóżek szpitalnych, noszy oraz sprzętu medycznego. Dzięki nim mogą poruszać się między piętrami ci, którzy korzystają z wózków inwalidzkich lub chodzą przy pomocy kul. Oprócz tego windy odgrywają dużą rolę, jeżeli szybko trzeba przetransportować pacjenta wraz z aparaturą medyczną na inny oddział.

Dlatego też nie powinien dziwić fakt, że dźwigi wykorzystywane w lecznicach, znacznie różnią się od tych, które montuje się na potrzeby innych budynków użytkowych czy mieszkalnych. Podlegają one restrykcyjnym normom oraz przepisom. Ich mechanizm, budowa oraz wnętrze muszą być przystosowane do specyfiki danej placówki.

Winda szpitalna nie tylko ułatwia przemieszczanie się pomiędzy piętrami, ale często też przyczynia się do uratowania ludzkiego życia. Dlatego jej działanie musi być bezawaryjne, a także powinna być wyposażona w szereg dodatkowych udogodnień. To, jak muszą być wykonane dźwigi, regulują przepisy i ogólnoeuropejskie normy. Ich wprowadzenie miało na celu zwiększenie standardów bezpieczeństwa podczas transportu szpitalnymi windami” – mówi ekspert z firmy DOLPOL-DŹWIG.

Wymogi dotyczące wind szpitalnych

Jednym z obowiązujących standardów jest norma dotycząca dostępności wind szpitalnych dla osób, które korzystają z wózków inwalidzkich lub innych sprzętów ułatwiających poruszanie się. Znajdujące się w nich przyciski powinny być też opatrzone alfabetem Braille’a. Do osób na wózkach bardzo ważne jest, aby wysokość, na jakiej montowane są poręcze, była dostosowana do ich możliwości.

Dźwigi w placówkach medycznych muszą spełniać również normę EN 81-71 dotyczącą zabezpieczenia ich przed wandalizmem. Zgodnie z nią muszą być one wykonane z trwałych materiałów i odpornych na zniszczenie elementów.

Windy szpitalne muszą mieć także dosyć duży udźwig. Jest to konieczne, gdyż przewożeni są nimi jednocześnie pacjenci i ciężka aparatura medyczna. Aby transportować łóżka, winda powinna mieć udźwig minimum 1600 kg. Nie można zapomnieć o tym, że musi być ona przy tym wyposażona w odpowiednio szerokie drzwi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz