Artykuł sponsorowany

Jakie standardy musi spełniać pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych?

Jakie standardy musi spełniać pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych?

Pojazdy do przewozu osób niepełnosprawnych muszą spełniać wiele wymogów i posiadać udogodnienia umożliwiające komfortową podróż. Odpowiednio przystosowane samochody do przewozu osób niepełnosprawnych gwarantują działania mające na celu zniesienie barier, które utrudniają osobom z dysfunkcjami ruchowymi codzienne aktywności oraz funkcjonowanie. Możliwość odbywania podróży daje takim osobom szansę na codzienne aktywności oraz realizowanie swoich pasji. Jakie standardy muszą spełniać pojazdy do przewozu osób niepełnosprawnych?

Jak powinien być wyposażony samochód do przewozu osób niepełnosprawnych?

W obecnej chwili obowiązują przepisy dotyczące przewozu osób niepełnosprawnych. Nie definiują one jednak w jednoznaczny sposób, jak przygotować samochód. Podstawowym warunkiem jest zapewnienie podróżnemu jak największego komfortu oraz bezpieczeństwa. Urządzenia zastosowane w pojeździe muszą posiadać niezbędne atesty oraz homologację. Ogólne przepisy dotyczące przewozu osób niepełnosprawnych można znaleźć w Prawie o Ruchu Drogowym, Dyrektywie 74/60/EWG, Regulaminie EKG ONZ nr 21, a także Rozporządzeniu (WE) nr 661/2009.

Przewóz osób niepełnosprawnych przebiega najsprawniej w przypadku dużych aut – mikrobusów. Wnętrze pojazdu musi zapewniać odpowiednią przestrzeń dla osoby siedzącej na wózku, a także mieścić elementy konstrukcyjne – windy, szyny lub najazdy dla wózków – koniecznie antypoślizgowe. Klapa pojazdu powinna otwierać się do góry w celu ułatwienia wprowadzenia wózka. Alternatywę stanowią również przesuwne drzwi boczne. Niezwykle ważne jest także zastosowanie szyn podłogowych w celu stabilnego mocowania wózka, pasów zaczepnych przytwierdzających wózek do szyn oraz pasów bezpieczeństwa dostosowanych dla osób siedzących na wózku.

Dlaczego pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych powinien być odpowiednio dostosowany ?

Nowoczesne pojazdy dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażone w odpowiedni sprzęt, ułatwiają możliwość przemieszczania się. Jest to istotne pod kątem praktyczności, ale także ze względu na komfort psychiczny. Możliwość podróżowania zmniejsza poczucie odmienności oraz marginalizacji.

Jak mówi pracownik firmy Petrus Trans – Med oferującej transport osób niepełnosprawnych: Aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo podczas podróży, warto wyłożyć podłogę w przestrzeni pasażera materiałami antypoślizgowymi. Dobre rozwiązanie stanowi także montaż dodatkowych uchwytów, które umożliwiają stabilizację w czasie bardzo dynamicznej jazdy na zakrętach. Istotne jest również odpowiednie oznakowanie samochodu, które informuje o przewozie osoby niepełnosprawnej. Powinno ono znajdować się zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu.

Decydując się na przewóz osoby niepełnosprawnej, należy wybierać jedynie rekomendowane firmy transportowe oferujące takie usługi. Odpowiednio przystosowane pojazdy oraz doświadczenie pracowników to gwarancja bezpieczeństwa podczas podróży.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz