Artykuł sponsorowany

Jakie standardy musi spełniać odzież ochronna?

Jakie standardy musi spełniać odzież ochronna?

Odzież ochronna wymagana jest do zakładania w pracy na wielu stanowiskach. Przede wszystkim zalicza się ją do środków ochrony indywidualnej w zakładach przemysłu lekkiego lub ciężkiego, w szeroko pojętej branży budowlanej, a także w zawodach specjalistycznych. Elementów odzieży ochronnej jest zaś bardzo wiele. Są one różnorodne, ale muszą spełniać ważne standardy.

Odzież ochronna a przepisy prawne

Odzież ochrona przede wszystkim musi być dostosowana idealnie dla każdego z pracowników. Musi ona gwarantować przy tym zarówno swobodę wykonywania pracy, jak i najwyższy stopień ochrony. W Polsce pracodawcy szczególnie powinni zwracać uwagę na Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej. Krajowe ustawodawstwo ściśle dostosowane jest bowiem do najwyższych i bardzo restrykcyjnych norm UE.

Odzież ochronna musi zatem przechodzić w trakcie i po produkcji złożone procesy certyfikacji. Każdy wyrób musi być opatrzony znakiem CE i musi spełniać wymagania dla odzieży ochronnej i roboczej BHP pierwszej kategorii. Ważne jest zatem przejście procedur oceny WE. Jest to niezależna weryfikacja jakości danych przedmiotów. O ocenę WE muszą starać się zaś producenci, dostarczając do odpowiednich podmiotów egzemplarze wzorów środków ochrony indywidualnej, które trafią do produkcji seryjnej.

Normy odzieży ochronnej

Odzież ochronna musi być w odpowiedni sposób znakowana. Musi mieć również ściśle określoną kolorystykę. Obecnie pracodawcy powinni kierować się przede wszystkim kilkoma normami, które jasno wskazują jakość danych środków ochrony indywidualnej. Stanowi o tym ogólna norma PN-EN 340. Szczegółowe standardy opisane są zaś w następujących normach:

  • PN-EN 531 Odzież ochronna dla pracowników narażonych na działanie czynników gorących;

  • PN-EN 470-1 Odzież ochronna dla spawaczy i osób wykonujących zawody pokrewne;

  • PN-EN 471 Odzież ostrzegawcza o intensywnej widzialności do użytku profesjonalnego;

  • PN EN 465 Odzież chroniąca przed ciekłymi środkami chemicznymi;

  • PN-EN 343 Odzież ochronna - Ochrona przed deszczem;

  • PN-EN 342 Odzież ochronna - Zestawy i wyroby odzieżowe chroniące przed zimnem;

  • PN-EN 1149 Odzież ochronna - Właściwości elektrostatyczne;

  • PN-EN 381-5 Odzież ochronna dla użytkowników pilarek łańcuchowych przenośnych;

Dodatkowo kierować się należy normami:

  • PN-EN 14644-1 Pomieszczenia czyste i związane z nimi środowiska kontrolowane (wyznacza zakup maseczek czy sprzętów oczyszczających powietrze);

  • PN-EN 61340-5-1 Elektryczność statyczna (wyznacza elementy przyrządów elektronicznych chroniących przed elektrycznością statyczną).

Środki ochrony indywidualnej

Środki ochrony indywidualnej dzieli się na opisywaną odzież ochronną, sprzęt ochronny oraz akcesoria BHP. Kupić je można w specjalistycznych hurtowniach takich jak BHP Wosmat. Firmy takie oferują również gaśnice, sprzęt ppoż., apteczki oraz usługi przeglądu sprzętu wysokościowego czy znakowania ubrań dla pracowników.

Jeśli chodzi o przykłady środków ochrony indywidualnej, wyróżnić można m.in. następujące ich kategorie:

  • ochrona głowy: hełmy ochronne, akcesoria do hełmów, czapki antyskalpowe, czapki baseball, czapki ocieplane, nakrycia jednorazowe,

  • ochrona oczu i twarzy: okulary gogle, osłony twarzy, okulary i gogle spawalnicze,

  • ochrona słuchu: nauszniki, zatyczki, wkładki,

  • ochrona dróg oddechowych: półmaski antysmogowe, półmaski przeciwpyłowe, maski i półmaski p.gaz., filtry, pochłaniacze,

  • sprzęt do pracy na wysokości: szelki bezpieczeństwa, amortyzatory bezpieczeństwa, zatrzaśniki, liny asekuracyjne, linki bezpieczeństwa, urządzenia samohamowne, urządzenia samozaciskowe, słupołazy i drzewołazy. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz