Materiał Partnera

Jakie schody wybrać

Jakie schody wybrać

Wybór schodów do naszego domu wcale nie jest łatwą sprawą. Optymalny wybór z pewnością wymaga swoistego kompromisu pomiędzy komfortem użytkowania, stylistyką a zajmowaną powierzchnią. Musimy pamiętać, że poszczególne rodzaje schodów sprawdzają się w różnych pomieszczeniach oraz charakteryzują się odmiennymi walorami. Dowiedz się, jak wybrać schody.

Rodzaje materiałów

W ofertach producentów schodów, znajdziemy zarówno schody proste, jak i kręcone. Wiele firm oferuje także możliwość złożenia specjalnego zamówienia na schody żelbetowe bądź betonowe o nietypowej konstrukcji. Oba rodzaje schodów na późniejszym etapie dają możliwość wykończenia ich w dowolny sposób. Schody prefabrykowane możemy wykończyć np. płytkami ceramicznymi. Na schody żelbetowe wewnętrzne najczęściej wybiera się gres, terakotę bądź klinkier. Płytki ceramiczne występują w bogatym wyborze wzory oraz kolorów, dają nam bogatą możliwość aranżacji naszych schodów. Zarówno schody żelbetowe, jak i betonowe, można wykończyć także drewnem. Schody, które są wykonane z drewna bądź nim wykończone, prezentują się doskonale, niezależnie tak naprawdę od stylu wnętrza. Do wykańczania stopni schodów stosuje się lite drewna pierwszej klasy. Zastanawiając się nad schodami, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak np. Wood-Art Andrzej Pęcek, której specjalizacją jest tworzenie schodów.

Wygoda i bezpieczeństwo

Wybierając schody, należy także wziąć pod uwagę bezpieczeństwo oraz wygodę. Jeśli domownicy są np. bardzo wysocy, należy rozważyć szerokie stopnie. Powszechnie uważa się, że schody żelbetowe, ze względu na swoją masywną i prostą budowę są najbezpieczniejsze. Ma to duże znaczenie, szczególnie jeśli w domu mieszkają dzieci, osoby starsze bądź zwierzęta. W takim wypadku drewniane ażurowe schody się nie sprawdzą, lepsze będą schody drewniane wspornikowe. Warto również zwrócić uwagę na to, aby listwy były antypoślizgowe, np. z aluminium. Dla osób w podeszłym wieku oraz dla małych dzieci na pewno nie będą wygodne schody spiralowe.

Dopasowanie schodów do stylu wnętrza

Schody pełnią funkcję użytkową, to oczywiste. Nie można jednak zapominać o kwestiach związanych z estetyką. W małych domach, zaleca się zlokalizowanie schodów w centralnej części domu, w holu lub w korytarzu. W dużych jednak domach nie gra to tak dużej roli. Pamiętajmy o tym, że w niewielkich wnętrzach warto postawić na minimalizm, ponieważ np. ciężkie schody żelbetowe, będą przytłaczać i optycznie zmniejszać pomieszczenie, a tego przecież nie chcemy. Schody modułowe mają lżejszy wygląd, więc świetnie się w tej roli sprawdzą.

Opracowanie:
Tokarnia 5
tel. 603 981 787
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz