Materiał Partnera

Jakie schody wewnętrzne wybrać?

Jakie schody wewnętrzne wybrać?
Schody wewnętrzne w domu jednorodzinnym powinny być nie tylko wyjątkowo funkcjonalne, ale także estetyczne i bezpieczne dla domowników. Szczególnie jeśli w budynku mieszkają dzieci oraz osoby starsze. W modzie są zarówno schody samonośne, jak i te tworzone na konstrukcji betonowej. Który typ najlepiej się sprawdzi i jaki materiał wybrać do ich stworzenia?

Jaki materiał?

Biorąc pod uwagę materiał, najlepszym rozwiązaniem jest drewno, co potwierdzi każdy, kto się na nie zdecydował. Jest polecane ze względu na wiele zalet. Pierwszą z nich jest oczywiście stosunkowo niewielka masa, dzięki czemu można stworzyć je na każdej konstrukcji, bez jej nadmiernego obciążenia. Drewno może mieć wygląd zarówno klasyczny, jak i wyjątkowo luksusowy, więc wpasuje się do niemal każdego rodzaju pomieszczenia. Jedną z kluczowych zalet jest ciepło – schody z niego wykonane nie wychładzają się i zawsze mają przyjemną temperaturę, co cenią sobie zwłaszcza osoby, które nie przepadają za noszeniem obuwia w domu.

Rodzaje drewna polecane w produkcji schodów:

  • sosna,
  • świerk,
  • buk,
  • dąb,
  • jesion,
  • klon.

Od rodzaju drewna zależy przede wszystkim jego miękkość, a co za tym idzie, również trwałość. Odporne na eksploatację i luksusowe schody w atrakcyjnych cenach produkuje między innymi firma Wood-Format, której siedziba znajduje się w miejscowości Siennica Nadolna.

Jedyną wadą drewnianych schodów jest ich dość śliska powierzchnia, jednak można temu w łatwy sposób zaradzić, na przykład poprzez zastosowanie antypoślizgowych mat lub ozdobnych dywaników.

Samonośne czy na beton?

Podczas projektowania schodów, wiele osób nie może zdecydować się, który typ wybrać. Schody samonośne są polecane do niewielkich pomieszczeń, gdyż ich nie zmniejszają, zarówno optycznie, jak i fizycznie. Sprawiają wrażenie lekkich i nieco nowoczesnych. Sprawdzą się przede wszystkim w przypadku osób, które ponad wszystko cenią sobie przejrzystość i wolną przestrzeń. Schody układane na betonowej konstrukcji są natomiast rozwiązaniem bardziej klasycznym i z wyglądu raczej ciężkim. Ze względu na złożoną budowę zajmują sporo miejsca. Ich największe zalety to mocna i odporna na obciążenie konstrukcja oraz możliwość stworzenia pomieszczenia pod schodami – na przykład na buty lub niewielkiej spiżarni, czy też garderoby. Decydują się na nie osoby posiadające sporych rozmiarów domy lub te, których mieszkania są raczej małe, ale chciałyby zaaranżować dodatkowy schowek.

Zarówno schody samonośne, jak i te budowane na konstrukcji betonowej można ozdobić przy pomocy balustrady oraz innych eleganckich dodatków np. szkła lub elementów kutych.

Opracowanie:
Siennica Nadolna 189
tel. 607 893 858
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz